Doświadczeni budowlańcy twierdzą, że źle wykonany dach to najczęstszy błąd popełniany podczas budowy domów. Dlatego też, jeżeli chcemy być bezpieczni we własnym domu, czuć się w nim komfortowo i nie płacić za poprawki dachu, musimy bardzo dobrze wybrać ekipę dekarską. Na czym polega właściwy wybór dekarza?

Wybór dekarza i rozeznanie

Nasze poszukiwania dekarza zacznijmy od wypytania znajomych, którzy niedawno budowali dom o ich specjalistów. Jeżeli będą mogli nam polecić dekarza, skrócimy nasze poszukiwania. Jeżeli ich fachowiec nie był dobry – dowiemy się kogo unikać, przeszukując oferty dekarzy zamieszczone w gazetach i w Internecie.

Sprawdźmy wykształcenie

Pamiętajmy, że dobry dekarz będzie posiadał odpowiednie wykształcenie poświadczone dyplomami czy certyfikatami szkoleniowymi. Jak to sprawdzić? Spytajmy w Izbie Rzemieślniczej, gdzie zdobycie dyplomu mistrzowskiego w danym fachu jest zaznaczone w księdze wieczystej. Po co nam badanie wykształcenia, które posiada nasz dekarz? Udowodni nam ono, że fachowiec, którego chcemy zatrudnić posiada wiedzę na temat krycia dachów oraz praktykę w tej dziedzinie. Upewnimy się, że dobrze wykona powierzony mu dach, dzięki czemu unikniemy kosztownych poprawek czy w skrajnych przypadkach katastrofy budowlanej.

Zobaczmy zrealizowane inwestycje

Prócz wykształcenia musimy również sprawdzić, jakie inwestycje realizował nasz przyszły dekarz. Nie wstydźmy się zatem spytać go o to! Dzięki temu będziemy mieć szansę na sprawdzenie, jak spisywał się nasz upatrzony dekarz u poprzednich pracodawców. Po otrzymaniu adresu i telefonu byłego klienta, zadzwońmy i spytajmy o terminowość, jakość wykonania usługi oraz o łatwość współpracy z naszym dekarzem. Może uda nam się zobaczyć na własne oczy efekty jego pracy.

Upewnijmy się o przynależności do dekarskich organizacji zawodowych

Jeżeli nie chcemy wypytywać upatrzonego fachowca o jego wykształcenie ani obdzwaniać jego byłych pracodawców, sprawdźmy, czy należy on do organizacji zrzeszającej dekarzy. Jej członkiem może zostać jedynie dekarz mający odpowiednie doświadczenie zawodowe i kwalifikacje. Gdy upatrzony przez nas dekarz należy do organizacji, mamy pewność, że posiada on właściwe wykształcenie ukończone otrzymaniem dyplomu mistrzowskiego i wykonał on określoną ilość dachów. Każdy członek organizacji dekarzy musi być ubezpieczony – ta informacja jest dla nas także bardzo ważna. Kładzenie dachów jest niebezpieczną pracą, dlatego też żadna firma ubezpieczeniowa nie podpisze umowy z dekarzem, zanim nie sprawdzi jego umiejętności i kwalifikacji do tej pracy.

Sprawdźmy przygotowanie dekarza do pracy

Zanim dekarz rozpocznie pracę, przyjrzyjmy się temu, jak się do niej przygotował. Upewnimy się, czy jego kwalifikacje idą w parze z jakością wykonania. Spójrzmy zatem na narzędzia, które ze sobą przywiózł. W jego pracy używa się przecież: windy lub dźwigu do transportu dachówek, elektrycznych narzędzi, m.in. do cięcia dachówek oraz narzędzi tradycyjnych (miarki, ołówki, nożyce do blachy). Zwróćmy też uwagę, czy dekarz ma ze sobą rusztowanie. Nie jest ono koniecznie wymagane do prac dekarskich, ale przydaje się. Zwiększa też bezpieczeństwo na budowie. Gdy coś nam się nie spodoba w przygotowaniach do prac dekarskich, pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zmienić dekarza.

Autor: Anna Jaroszewicz

Rate this post