Święta zbliżają się wielkimi krokami, a ty nie wiesz, jak opanować przedświąteczny nieporządek? Masa obowiązków może przytłoczyć, jak więc nie dać się wciągnąć w świąteczne szaleństwo? Odpowiedź jest prosta – postaw na dobry plan. Przeczytaj, jak przygotować się na Boże Narodzenie i co zrobić, by w pełni wykorzystać przedświąteczny czas i zapomnieć o stresie. 

Postaw na dobrą organizację

Jeśli chcesz, by Święta Bożego Narodzenia były niezapomniane, musisz wszystko dokładnie zaplanować. Już teraz usiądź i na spokojnie zastanów się, co koniecznie musisz zrobić. Spisz wszystkie pomysły, jakie przyjdą ci do głowy. Pomyśl, jakie obowiązki czekają do zrobienia i ustal kolejność, co należy wykonać krok po kroku. Podziel poszczególne obowiązki między wszystkim domowników. Podczas planowania weź pod uwagę wydatki. Opracuj listę zakupów i budżet, jaki jest niezbędny do realizacji wszystkich punktów.

Skorzystaj z pomocy

Planowanie to podstawa, ale wcale nie musisz samodzielnie tworzyć list i zastanawiać się, czy na pewno o wszystkim pamiętasz. Organizację Świąt zdecydowanie mogą ułatwić gotowe planery, w których wszystko uporządkowane jest w jednym miejscu. Koniecznie sprawdź nasz Planer Świąteczny.

Znajdziesz w nim kalendarz, w którym kolejne zadania są poukładane tygodniami, a ty możesz zapisać swoje przemyślenia. Obok miejsca na notatki umieszczone zostały inspirujące pomysły na prezenty, dekoracje oraz tradycyjne przepisy. Możesz skorzystać z gotowego szablonu na Kalendarz Adwentowy.

Nie stresuj się i działaj zgodnie z planem

Stres nie jest najlepszym doradcą. Niestety przygotowania do Świąt bywają nerwowe, więc by uniknąć niepotrzebnego rozgardiaszu, nie zostawiaj ważnych spraw na ostatnią chwilę. Bardzo ważne jest, by działać zgodnie z wyznaczonym planem i nie odkładać spraw na potem. Jeśli po drodze wyskoczą jakieś niespodziewane zadania do wykonania, spróbuj zrealizować je krok po kroku.

Pamiętaj jednak, by nie brać zbyt dużo spraw na siebie, a poszczególne obowiązki podzielić między wszystkich domowników. Czas wspólnych przygotowań nie musi być wcale męczący i nudny. Wzajemne wsparcie ułatwi realizację obowiązków i przyniesie wszystkim satysfakcję.

Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi

Świąteczne przygotowania to nie tylko sprzątanie, gotowanie i zakupy. Oprócz wykonywania typowych obowiązków warto wykorzystać ten czas na przyjemności, najlepiej z najbliższymi. Może to być wspólne dekorowanie mieszkania. Najlepiej zróbcie razem ozdoby świąteczne DIY.

Wykorzystaj ten czas nie tylko kreatywnie, ale także aktywnie. Umów się ze znajomymi na lodowisko, a później spędźcie miły wieczór z kubkiem gorącej herbaty. Zabierz dzieci na zimowy spacer po mieście i podziwiajcie niezwykłe dekoracje. Miłe chwile spędzone w gronie najbliższych osób z pewnością sprawią, że odpoczniesz od codziennej bieganiny.

Nie zapomnij o sobie

Chociaż chcesz, by wszystko było zapięte na ostatni guzik, nie możesz zapomnieć o sobie. Podczas wigilijnej kolacji zadbaj nie tylko o pyszne potrawy i piękną dekorację stołu, ale również o swój wygląd. Wybierz się na zakupy i poszukaj eleganckiego stroju. Odpowiednio wcześniej zarezerwuj wizytę u kosmetyczki i fryzjera. Nic tak nie poprawia humoru jak chwila relaksu.