Fundamentem działalności dla każdej firmy specjalizującej się w transporcie drogowym, jest flota składająca się z wysokiej jakości pojazdów. Ciągniki siodłowe, bo o nich właśnie mowa, muszą spełniać szereg wygórowanych wymogów – wszystko po to, by zapewnić szybki i bezpieczny transport oraz zminimalizować ryzyko poważnych awarii. Sprawdźmy, jakie marki ciągników cieszą się największą popularnością.

DAF

Od lat to czołowy producent na rynku ciągników siodłowych. DAF, czyli Doornes Aanhagwagen Fabrieken to holenderska marka, należąca do koncernu Paccar i działająca już od ponad 90 lat. Jej oferta obejmuje trzy serie pojazdów, każda z nich przystosowana do pracy na innych dystansach:

  • XF – ciągniki długodystansowe
  • CF – ciągniki średniodystansowe
  • LF – pojazdy miejsko-regionalne

Najpopularniejszym modelem marki jest produkowany od 1997 roku XF 105.

Scania

Ta szwedzka marka istnieje na rynku już od 1891 roku. Co ciekawe, początkowo przedsiębiorstwo – funkcjonujące pod nazwą Vagnfabriksaktiebolaget i Södertälj specjalizowała się w produkcji wagonów kolejowych. Następnie 1900 roku nazwę firmy zmieniono na Maskinfabriksaktiebolaget Scania, a produkcja przestawiła się na wyrób rowerów. Dopiero w 1902 rozpoczęła się produkcja pojazdów ciężarowych. Zakłady produkcyjne Scanii rozsiane są po całym świecie – jeden z nich znajduje się w Słupsku. Wśród najpopularniejszych modeli marki należy wymienić ciągniki R 490 i R 450.

Volvo

To kolejna marka ze Szwecji, znana przede wszystkim z tego, że jej produkty zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że to właśnie inżynierowie Volvo wynaleźli trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – wynalazek ten błyskawicznie został zaadaptowany przez konkurencję. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej marek Volvo specjalizuje się przede wszystkim w produkcji aut osobowych, jednak w jego ofercie nie brakuje również wysokiej jakości ciągników siodłowych. Flagowym produktem w tej kategorii jest FH 16 – najpotężniejszy pojazd wyprodukowany przez markę. Niemniej warto również zwrócić uwagę na inne modele z serii, między innymi FH 500 czy FH 4.

Dlaczego warto wybierać popularne marki?

Oferta ciągników siodłowych nie ogranicza się wyłącznie do wymienionych wyżej, jednak kompletując flotę zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przede wszystkim najpopularniejsze marki. Dlaczego?

Ponieważ renoma zobowiązuje – mówi przedstawiciel firmy Smuszkiewicz, specjalizującej się w sprzedaży ciągników siodłowych – Powszechnie znani i cenieni producenci dokładają wielkiej staranności, aby pojazdy spod ich znaku charakteryzowały się bardzo wysoką jakością, posiadały świetne parametry techniczne i zapewniały bezpieczeństwo – zarówno dla przewożonego ładunku, jak i kierowcy za kółkiem. Ponadto znane marki są łatwiejsze w utrzymaniu – bez problemu znajdziemy autoryzowany serwis, który będzie w stanie rozwiązać problemy z uszkodzoną maszyną.

[avg] ([per]) [total] vote[s]