Oświetlenie mieszkania to jeden z najważniejszych elementów wystroju, który dodaje przytulności i tajemniczości. Przemyślane zaaranżowanie instalacji, podświetlenie strategicznych punktów oraz zabawa światłem, może przynieść wiele korzyści. Nie musisz być zawodowym projektantem wnętrz, aby samodzielnie zaplanować, jak powinien być podkreślony nastrój w twoich wnętrzach.

Klasyka sama w sobie

Wiele osób tradycyjnie podchodzi do tematu oświetlenia w mieszkaniu. Wybierają lampy wiszące w strategicznych miejscach, kilka punktów oświetleniowych w kuchni, a może nawet odważą się na kinkiety. I nie ma w tym nic złego. W dobie dzisiejszych rozwiązań mnogość pomysłów i koncepcji sprawia, że proste lampy wiszące mogą wyglądać ciekawie i być prawdziwą ozdobą. Pamiętajmy, aby podkreślić odpowiednio wyznaczone strefy. W obrębie kanapy świetnie będą wyglądać lampy stojące, które umożliwią dobre światło przy czytaniu. W jadalni nad stołem idealnie sprawdzą się praktyczne lampy wiszące. Dodatkowe, niewielkie światło w sypialni znajdujące się na stolikach nocnych, podkreśli atmosferę.

Odrobina szaleństwa

Szaleństwo w tej kwestii nie oznacza przesady i bazarowego klimatu, a dokładne przemyślenie aranżacji oświetleniowej. Zabawa formą i architekturą może przynieść ciekawe rezultaty. Podświetlenie pasami LED sufitów podwieszanych i ścian, będzie wyrazem niepowtarzalnego stylu. Oświetlenie ma nie tylko praktyczny wymiar, ale również estetyczny. Coraz większą sympatią cieszą się źródła światła umieszczone blisko przy podłodze. Pamiętajmy też, aby na naszym balkonie czy tarasie również pojawiła się instalacja zapewniająca dawkę światła.

Kolor ma znaczenie

Planując rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia, nie zapominajmy o kolorach, jakie dają żarówki. Odpowiednia barwa powinna być wybrana do odpoczynku w strefie relaksacyjnej oraz do pracy w biurze. Możemy dobrać również odcień najbardziej zbliżony do światła słonecznego, który będzie pasował jednakowo do wszystkich pomieszczeń.

Inspiracje można spotkać na każdym kroku. Przeglądanie stron w internecie z bazą propozycji jest jedną z możliwości. Dedykowane portale podpowiedzą, na co zwrócić uwagę oraz co jest modne i praktyczne. Wskazanie gotowych rozwiązań, a nawet cen zaoszczędzi czas i pieniądze. Inną perspektywą poszukiwania natchnienia jest oglądanie sugestii zaprezentowanych na wystawach sklepowych. Demonstracja kompletnych wystrojów pomieszczeń zaaranżowanych od A do Z pozwoli na przekonanie się, czy produkty znalezione w internecie odpowiadają nam na żywo. Umożliwi to dokładnie porównanie i finalny wybór.