W przydomowych szambach trzeba regularnie usuwać nieczystości, aby zapobiec zapchaniu instalacji oraz jej usterce. W miejscach, gdzie nie ma dogodnego dostępu do sieci komunalnej, jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy do szamba. Urządzenia te są przystosowane do różnego trybu pracy i wyposażone w elementy poprawiające ich funkcjonalność. Czym powinna się wyróżniać dobra pompa do szamba, aby należycie spełniła swoją funkcję?

Czym jest pompa do szamba?

W miejscach, gdzie nie ma swobodnego dostępu do sieci kanalizacyjnej, wciąż funkcjonują przydomowe szamba. Zbierają się w nich wszelkie nieczystości, a także zużyta woda, którą należy odprowadzić z budynku. Pompy do szamba to urządzenia, które wykorzystuje się do odpompowania wszelkich cieczy i zanieczyszczeń, aby zapewnić swobodny przepływ w instalacji. Pompy mogą być wykorzystane także do innych celów. Jak mówi specjalista z firmy Dambat:

Obecnie pompy to wysoce wyspecjalizowane urządzenia, które służą nie tylko do odprowadzania nieczystości, ale także czystej wody. Mogą być także wykorzystane podczas podtopień, gdy zalaniu uległa piwnica lub garaż.

Dobra pompa do szamba poradzi sobie nawet z trudnym dostępem do odpływu – pod warunkiem, że spełni wymagane normy jakości.

Czym się kierować przy wyborze pompy do szamba?

Wybór odpowiedniej pompy do szamba powinien być uzależniony od przeznaczenia oraz warunków technicznych konstrukcji ścieków. Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę również kilka istotnych parametrów.

  • Wydajność – musi być dopasowana do wielkości zbiornika, aby pompa poradziła sobie z odprowadzeniem nieczystości w krótkim czasie.
  • Wysokości podnoszenia – pompa musi być dobrana do głębokości szamba, aby umożliwiła dokładne wypompowanie nieczystości.
  • Moc – w przypadku, gdy urządzenie będzie miało za mało mocy, spadnie również jego wydajność. Przy dużych zbiornikach należy zainwestować w urządzenie wyposażone w lepszy silnik.
  • Dodatkowe elementy – chodzi tu głównie o rozdrabniacz do pompy, dzięki któremu duże kawałki zanieczyszczeń zostaną pocięte, co umożliwia swobodne wypompowanie ścieków.

Pompy z rozdrabniaczami znajdują zastosowanie w komunalnych, przyzakładowych i przydomowych oczyszczalniach i pompowniach ścieków. Na rynku spotkać można rozdrabniacze śrubowe wykonane ze wzmacnianej stali czy też niezapychające się, wielokanałowe rozdrabniacze dyskowe wykonane z wysokogatunkowej stali chromowej. Zastosowanie tak wytrzymałych materiałów to gwarancja solidności, a także bezproblemowego cięcia szmatek, folii, artykułów higienicznych i innych przedmiotów, które mogą trafiać do ścieków. Sprawdź, jak pracuje pompa z rozdrabniaczem: https://www.youtube.com/watch?v=25uq0YBIw78&t=23s

Pompy do szamba to urządzenia, które przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach. Warto więc również zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z trwałych materiałów, odpornych na intensywną eksploatację. Przede wszystkim muszą być one odporne na rdzewienie oraz działanie chemikaliów zawartych w odprowadzanych nieczystościach. Spełnienie tych wszystkich standardów sprawi, że urządzenie będzie służyć przed długi czas i nie będzie narażone na częste usterki.

[avg] ([per]) [total] vote[s]