Wentylację możemy podzielić na kilka rodzajów. Dzięki temu, że są dostępne różne systemy, jej działanie oraz budowę można precyzyjnie dopasować do potrzeb inwestora. Niektóre oprócz sprawnej cyrkulacji powietrza umożliwiają także odzysk ciepła, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność i podnosi standard życia. Poznaj typy wentylacji zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego rozwiązania.

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie, dom, biuro czy jakikolwiek inny obiekt bez wentylacji. Ta instalacja ma bezpośredni wpływ na jakość życia, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Jej podstawową rolą jest usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz, a zarazem nawiewanie świeżego do środka. Proces trwa nieustannie i polega na naturalnej wymianie powietrza.

Rodzaje wentylacji

Wyróżniamy kilka rodzajów wentylacji. Poniższy podział uwzględnia najpopularniejsze systemy, które są dostępne m.in. w ofercie Centrowent. Różnią się głównie sposobem działania oraz instalacji.

  1. Wentylacja naturalna grawitacyjna — brak konieczności instalacji skomplikowanych mechanizmów, czyni ten rodzaj wentylacji bardzo popularnym i stosunkowo tanim w montażu. Wystarczą odpowiednio rozplanowane i wykonane przewody wentylacyjne oraz okna z nawiewnikami. Ruch powietrza jest inicjowany przez różnicę temperatur wewnątrz obiektu i na zewnątrz.
  2. Wentylacja mechaniczna — wymusza wymianę powietrza, a więc usunięcie zużytego i wtłoczenie świeżego. To zadanie spoczywa na urządzeniu wyposażonym w silnik elektryczny oraz panel do sterowania.
  3. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła — w tym systemie instalacja zostaje rozbudowana o rekuperator. To niezwykle ekologiczny, a z punktu widzenia inwestora również ekonomiczny zabieg, który pozwala odzyskać ciepło z zużytego powietrza.
    W efekcie dochodzi do ogrzania pomieszczenia i podniesienia komfortu pracowników lub domowników oraz zmniejszenia rachunków za system grzewczy.
  4. Wentylacja mieszająca (strumieniowa), w której powietrze zanieczyszczone przed opuszczeniem budynku miesza się z czystym. Napływ czystego powietrza musi być stały i intensywny, dlatego w tym celu projektuje się specjalne nawiewniki.
  5. Wentylacja hybrydowa — działa na naprzemiennie i łączy w sobie cechy wentylacji mechanicznej oraz naturalnej. Jej wydajność zależy od warunków panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz.
  6. Wentylacja wyporowa — umożliwia poziomy podział pomieszczenia na dwie strefy: dolną i górną. W efekcie nieczystości gromadzą się bliżej sufitu, a osobom przebywającym w środku dostarczane jest świeże powietrze.

Przy wyborze optymalnego rozwiązania możesz zdać się na pomoc fachowców.

[avg] ([per]) [total] vote[s]