Jakość nocnego wypoczynku przekłada się na nasze codzienne funkcjonowanie, zaś na sam sen wpływa bardzo wiele czynników. To, czy się wysypiamy, zależy nie tylko od długości snu, ale także jego komfortu. Właśnie dlatego nasze sypialnie powinny być codziennie wietrzone, pościel – czysta, a samo łóżko jak najwygodniejsze. Aby takie było, musimy wybrać odpowiedni materac.

Materac sprężynowy w kilku odsłonach

Sprężynowe materace do łóżek (nazywane także bonellowymi) są bardzo trwałe, a jednocześnie względnie tanie. Wkłady materacy tego typu wykonane są ze sprężyn, które połączone są ze sobą sztywnym drutem. Konstrukcję materaca otula zwykle pianka poliuretanowa, dzięki której użytkownik nie odczuwa nacisku poszczególnych sprężyn.

Do najważniejszych zalet materacy sprężynowych należy zaliczyć doskonałą trwałośćniską cenę oraz wysoką higienę użytkowania. Przestrzenie pomiędzy sprężynami zapewniają świetną wentylację wnętrza materaca, co poprawia też komfort wypoczynku. Wadą z kolei może być skrzypienie, które niekiedy pojawia się po dłuższym okresie użytkowania materaca.

Doskonałą alternatywą dla klasycznego modelu sprężynowego jest materac kieszeniowy. Również w jego konstrukcji wykorzystuje się druty bonellowe, jednak w tym przypadku każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszeni tekstylnej, co zapobiega skrzypieniu , a znacznie większa ilość sprężyn względem materaca bonelowaego zwiększa ilość punktów podparcia i tym samym lepiej dopasowuje się do ciała zwiększając komfort snu– wyjaśnia nasz rozmówca z Textilo Group.

Wkłady materacy typu kieszeniowego również wykańczane są wygodną pianką poliuretanową, a niektóre modele dodatkowo posiadają matę kokosową, optymalizującą twardość materaca. Wykorzystanie podkładu z włókien kokosowych dodatkowo podnosi komfort użytkowania, zapobiegając przegrzewaniu się podczas snu i zwiększając wentylację.

Nowoczesne materace piankowe

Nowszą propozycją są materace piankowe, obecnie najczęściej wybierane przez klientów, ze względu na zdolność doskonałego dopasowywania się do kształtu ciała użytkownikaProducenci materacy prześcigają się w poszukiwaniu coraz lepszych wypełnień, sięgając po najróżniejsze pianki, zapewniające rozmaite stopnie twardości i elastyczności.

Podstawowym typem wypełnienia takich materacy jest poliuretanowa pianka wysokoelastyczna, która dzięki specjalnym nacięciom nie zatrzymuje cyrkulacji powietrza. Sposobem na podniesienie twardości materaca piankowego – co przydaje się zwłaszcza w przypadku użytkowników o wadze przekraczającej 100 kg, jest stosowanie dodatkowych warstw z maty kokosowej.

Oprócz tych podstawowych rodzajów materacy dostępne są także modele łączące różne rozwiązania. W materacach wielostrefowych, które dla wielu osób są synonimem najwyższej wygody, wykorzystuje się równolegle konstrukcję kieszeniową, piankę i maty kokosowe.