Jeżeli w pomieszczeniu występuje duża ilość kabli, które wymagają właściwego zabezpieczenia, pomocnym elementem okazuje się rozdzielnica elektryczna. Powinna ona być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na zakup rozdzielnicy elektrycznej? O jej podstawowych funkcjach dowiecie się z naszego artykułu.

Do łączenia i rozdzielania

Rozdzielnica elektryczna funkcjonuje również w języku polskim jako tablica rozdzielcza lub skrzynka elektryczna. We wszystkich przypadkach oznacza to miejsce, w którym energia elektryczna rozdzielana jest na poszczególne obwody. W instalacji dla gospodarstw domowych najczęściej spotykane są rozdzielnice tablicowe (na niewielkie prądy), skrzynkowe (przeznaczone na znacznie wyższe prądy) i szafowe (do zastosowania specjalistycznego). Współpracują one z urządzeniami sterowniczymi, pomiarowymi, regulacyjnymi, a także ochronnymi, stąd nazwy ich funkcji.

Funkcja rozdzielcza to podstawowa funkcja tego urządzenia – z jednej linii zasilającej, która doprowadzona jest do rozdzielnicy, powstaje większa liczba linii odpływowych. Rozdzielnica elektryczna spełnia również funkcję regulacyjną. Składa się ona bowiem z urządzeń i podzespołów, służących do łączenia, przerywania oraz rozdzielania obwodów.

Chroni i sygnalizuje

Rozłącznik izolacyjny i wyłączniki różnicowoprądowe są odpowiedzialne za pełnienie funkcji sterowniczej. Rozłącznik, zwany również głównym bezpiecznikiem, włącza i wyłącza zasilanie w domowej instalacji elektrycznej. Wyłączniki z kolei odcinają prąd w obwodzie w przypadku wykrycia zwarcia bądź innego zagrożenia, np. upływu prądu do ziemi.

Dzięki ogranicznikowi przepięciowemu i wyłącznikowi nadmiarowo-prądowemu można mówić także o funkcji ochronnej rozdzielnicy elektrycznej. Pierwszy element zabezpiecza instalację elektryczną przed skutkami wyładowań atmosferycznych oraz efektem awarii sieci dystrybucyjnej, a drugi chroni obwody i urządzenia do nich podpięte przed konsekwencjami przeciążeń i zwarć.

Warto wspomnieć również o funkcji sygnalizującej. Odpowiedzialne są za nią lampki sygnalizacyjne, które informują o obecności prądu w rozdzielnicy lub danym obwodzie – zauważa specjalista z firmy PiA-ZAP, która oferuje usługi oparte na najnowszych technologiach z zakresu automatyki przemysłowej i systemów sterowania.

Ponadto wykonuje instalacje elektryczne, prefabrykację szaf sterowniczych i rozdzielnic, a także remonty silników elektrycznych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]