Dzięki podgrzewaczom wody można cieszyć się komfortem korzystania z ciepłej wody. Przepływowe modele podgrzewaczy są bezpieczne i łatwe w montażu, do tego nie obciążają budżetu wysokimi kosztami zużycia energii, gdyż podgrzewają tylko taką ilość wody, jaką potrzebujemy i w czasie kiedy jej potrzebujemy. Co jeszcze warto wiedzieć o podgrzewaczach przepływowych i czym się różnią modele jednofazowe od trójfazowych? Szczegóły w naszym artykule.

Podgrzewacze elektryczne: zastosowanie

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody są rekomendowane szczególnie do tych miejsc, w których nie korzysta się często i w dużych ilościach z ciepłej wody. Są to urządzenia energooszczędne, gdyż prąd jest wykorzystywany tylko w czasie poboru wody. W przypadku małego zużycia ciepłej wody montaż podgrzewacza elektrycznego jest bardziej opłacalny niż montaż w budynku instalacji z zasobnikiem ciepła. Pogrzewacze wyposażone są w małe zbiorniki z elektryczną grzałką. Urządzenia te uruchamiają się automatycznie, gdy odkręcimy w kranie kurek z ciepłą wodą. Moc podgrzewacza przepływowego powinna być dobrana do naszych potrzeb. Jeśli z ciepłej wody korzysta w tym samym czasie kilka osób, jeden podgrzewacz może nie wystarczyć. W przypadku niektórych modeli podgrzewaczy do ich prawidłowego działania, niezbędne jest minimalne ciśnienie. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu należy upewnić się jakie ciśnienie mamy w naszej instalacji.

Podgrzewacze jednofazowe i trójfazowe

Podgrzewacze przepływowe jednofazowe obsługują jeden punkt poboru wody. Jak wylicza specjalista z firmy Biawar, modele jednofazowe dostępne są m.in. w wersji umywalkowej, prysznicowej, umywalkowo-prysznicowej. Ich autami są: łatwy montaż, wyłącznik termiczny chroniący przed przegrzaniem, szybkie podgrzanie wody. Alternatywą mogą być  podgrzewacze trójfazowe, pozwalające na nowoczesne i ekonomiczne podgrzewanie wody w kilku punktach jej poboru. Urządzenia te są wygodne w użytkowaniu, posiadają sterowanie elektroniczne lub hydrauliczne. Wszystkie te podgrzewacze mają klasę energetyczną A, tzn. korzystanie z nich jest ekonomiczne. Istotną funkcją podgrzewcza jest też automatyczne dostosowanie mocy do wydajności przepływu i temperatury wody na wejściu. Ze względu na swoje zastosowanie, podgrzewacze trójfazowe są ciśnieniowymi urządzeniami dużych mocy. Pracujące w nich impulsowo grzałki zapewniają stabilizację temperatury wody z dokładnością do 1°C. 

[avg] ([per]) [total] vote[s]