Wady zgryzu są problemami, z którymi boryka się wiele osób. Im szybciej zostaną wykryte, tym większe są szanse na ich zmniejszenie, a nawet skorygowanie. Sprawdźcie, po czym poznać, że ma się wadę zgryzu.

Czym jest wada zgryzu?

Potocznie o wadach zgryzu mówi się, że ktoś posiada „krzywy zgryz”. Określenie to jest jednak dość ogólne, ponieważ rodzajów wad zgryzu jest kilka.

Prawidłowy zgryz to taki, w którym każdy ząb styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki, a zęby górne wystają poza dolne. Wyjątkiem od tej pierwszej zasady są dolne siekacze i trzecie górne trzonowce, które dotykają tylko jednego zęba. Każdy inny przypadek, który nie spełnia warunków tej reguły może wskazywać na występowanie wady zgryzu – tłumaczy ekspert reprezentujący Gabinet ortodontyczny w Katowicach prowadzony przez Ewę Hornik-Pietrzyk.

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Jako, że kształtowanie zgryzu zaczyna się już w wieku niemowlęcym, rodzice powinni przykładać szczególną wagę do jego rozwoju u swoich dzieci. Uważni powinni być szczególnie ci, którzy sami borykali się lub nadal borykają z różnego rodzaju wadami zgryzu, ponieważ często podyktowane są one genetyką. Jednak nie należy całkowicie obarczać winą naszych genów – na prawidłowy rozwój szczęki wpływ mają również nasze przyzwyczajenia, czyli czynniki nabyte. Należą do nich między innymi:

  • złe nawyki,
  • oddychanie przez usta,
  • zagryzanie wargi,
  • ssanie palca,
  • obgryzanie paznokci.

Ponadto, za krzywy zgryz odpowiedzialny mogą być także nieprawidłowy typ połykania oraz próchnica. Obie przyczyny bardzo często powodują występowanie krzywego zgryzu u małych dzieci.

Wśród najczęściej występujących wad zgryzu wymienić należy zgryz otwarty (między górnymi a dolnymi zębami występuje prześwit), przodozgryz (zęby żuchwy znajdują się pod górnymi), tyłozgryz (dolna szczęka jest za bardzo cofnięta, przez co zęby nie stykają się prawidłowo) oraz zgryz krzyżowy (powstaje wtedy, gdy choć jeden z dolnych zębów wychodzi przed ząb szczęki górnej).

Kto może rozpoznać wadę zgryzu?

Jeśli podejrzewacie, że macie wadę zgryzu, najlepiej jak najszybciej udać się do ortodonty – im wcześniej rozpoczniecie leczenie, tym szybciej i sprawniej przebiegnie cały jego proces. Pamiętajcie, że wyleczenie wady zgryzu nie tylko przyniesie wam lepszy, bardziej estetyczny wygląd, ale też znacząco poprawi wasz komfort życia .

Należy wiedzieć, że samodzielna diagnoza nigdy nie jest precyzyjna, dlatego zamiast wyszukiwać możliwych rozwiązań w internecie, lepiej poprosić o poradę specjalistę.