Zabawa masą plastyczną to nie tylko doskonały pomysł na zabawę w przedszkolu lub domu. Ugniatanie i formowanie najróżniejszych kształtów ma duży wpływ na rozwój umiejętności manualnych dziecka. W sklepach znajdziemy całkiem spory wybór artykułów plastycznych dla małych artystów: od tradycyjnej plasteliny, przez ciastolinę aż po samoutwardzalną glinę. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom.

Plastelina może kojarzyć się wielu rodzicom z kolorowymi smugami pozostawionymi wszędzie: na dłoniach, twarzy, ubrankach, a nawet ścianach i w dywanie… Tymczasem nowoczesne plasteliny, ciastoliny i gliny do lepienia i modelowania są nie tylko piękne i kolorowe, ale również niebrudzące! Dzięki dużej podatności na ugniatanie mogą być dowolnie modelowane także w niskich temperaturach. Dlaczego warto zachęcać dziecko do zabaw z masą plastyczną?

Lepienie figurek z plasteliny lub gliny rozwija umiejętności

Masa plastyczna daje dzieciom nie tylko frajdę. To również doskonały sposób na rozwój małej motoryki oraz umiejętności manualnych. Dzięki masie dziecko uczy się chwytać przedmioty, napinać oraz rozluźniać mięśnie. Jednocześnie ćwiczy ruchy całej ręki: zarówno palców, nadgarstków, przedramion i ramion. Dodatkowo, dzięki temu, że figurki są trójwymiarowe dziecko uczy się myślenia przestrzennego. Zaangażowanie obydwu rąk pomaga w jednoczesnym rozwoju obydwu półkul mózgowych. Rozwój struktur odpowiedzialnych za logiczne myślenie, zdolności językowe i matematyczne, a także odpowiedzialne za wyobraźnię i emocje – to wszystko dzięki prostej zabawie. Różnorodne kolory i możliwości, które dają masy plastyczne sprawią, że dziecko z chęcią podejmie się zabawy. Bezpieczne plasteliny i ciastoliny są dostępne dla dzieci już od drugiego roku życia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by rozwijać umiejętności dziecka już na wczesnym etapie jego życia.

Tradycyjna plastelina…

Wśród mas plastycznych najlepiej znaną i najczęściej wykorzystywaną jest z pewnością plastelina. Za jej pomocą można stworzyć wiele różnych ciekawych prac plastycznych. Z plastelinowej masy można stworzyć przestrzenne figurki, wykleić nią szklany słoik, który stanie się pojemnikiem na kredki lub pędzle, a także wykonać kolorowy obrazek. Plastelina doskonale nadaje się również do tworzenia stempli, które można następnie pomalować farbą i odbijać na kartce papieru. Ze względu na szeroki wybór kolorów, zarówno żywych, neonowych, jak i pastelowych możliwe jest stworzenie dowolnego kształtu, w kolorach jakie tylko przyjdą małemu artyście do głowy. Plastelina nadaje się również do formowania za pomocą foremek. Za pomocą artykułów dodatkowych, takich jak wałki, foremki i nożyczki można wycinać z plasteliny kształty zwierząt, owoców i warzyw, liter i cyfr, a także figur geometrycznych. Połączenie nauki z zabawą – a to wszystko w przystępnej i ciekawej dla dziecka formie. Godziny dobrej zabawy gwarantowane. Szeroki asortyment produktów i akcesoriów do modelowania znajdziemy w ofercie firmy Jovi. Wybór sprawdzonego producenta zagwarantuje nie tylko wysoką jakość produktów, ale również pewność, że zabawa będzie bezpieczna nawet dla małych dzieci. Bez szkodliwych i toksycznych substancji.

…a może glina samoutwardzalna?

Doskonałym produktem dla małych artystów może być również glina samoutwardzalna. Możliwości zastosowania są podobne jak w przypadku plasteliny: masa jest plastyczna i umożliwia tworzenie dowolnych przestrzennych kształtów. Glina posiada jednak cechę, której nie posiadają inne masy plastyczne – umożliwia stworzenie trwałych figurek, które nie wymagają wypalania w piecu. Plastyczna masa twardniejąca wysycha na powietrzu w ciągu 24 godzin, a po wyschnięciu umożliwia malowanie po jej powierzchni farbami. Podobnie jak plastelina jest wystarczająco miękka i plastyczna, by tworzyć z niej dowolne kształty, także za pomocą foremek, wyciskarek i szpatułek. Możliwość stworzenia figurki, która będzie trwała da małemu artyście dodatkową radość – swoją pracę będzie mógł postawić na półce i wykorzystywać do zabawy. A jednocześnie, podobnie jak w przypadku plasteliny i innych mas plastycznych, zabawa będzie również sposobem na naukę i rozwój.

Rate this post