Piwa dzielą się na wiele rodzajów, z których każdy wyróżnia się charakterystycznymi dla siebie cechami. Jednak najprostszy i najbardziej ogólny podział piw to ten na jasne i ciemne. Piwa jasne do niedawna były najczęściej pitymi piwami w naszym kraju, jednak od jakiegoś czasu piwa ciemne również zyskały na popularności. Wyjaśniamy czym się od siebie różnią.

Jakie znaczenie ma barwa piwa?

Piwa jakie znaleźć możemy na sklepowych mają różne barwy. Istnieją prawie przezroczyste, jak również ciemne niczym kawa. Typowym piwem jasnym z pewnością jest lager, a ciemnym porter.

Barwa piwa ma bardzo duże znaczenie dla jego charakteru, a zależy od rodzaju słodu użytego w produkcji piwa, rodzaju użytych drożdży oraz tego czy zostało przefiltrowane czy nie. Od koloru piwa też zależy jego smak, dlatego warto wiedzieć czym charakteryzują się piwa jasne, a czym ciemne, bo to może znacznie ułatwić wam wybór tego idealnie odpowiadającego waszym upodobaniom –  tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący markę piwa Pilsvar.

Piwa jasne kontra ciemne – czym się różnią?

Barwa piwa bezpośrednio wiąże się z jego smakiem – różnica między jasnymi a ciemnymi piwami pod tym względem jest mocno wyczuwalna. Jasne piwa są delikatne w smaku, a zdaniem wielu nawet orzeźwiające, podczas gdy piwa ciemne wyróżniają się nutami karmelu, czekolady lub kawy, przez co wydają się nieco cięższe. Często w ciemnych piwach wyczuwalna jest także nuta słodyczy. Ciemne piwa występują w przeróżnych smakach, spośród których każdy piwosz znajdzie ten idealny dla niego.

Warto wiedzieć, że choć barwa piwa ma wpływ na jego smak, to nie ma wiele wspólnego z zawartością alkoholu. Dobrym przykładem mogą być porter i stout, które są piwami ciemnymi, dość znacząco różniącymi się od siebie właśnie zawartością procentów.

Nie tylko jasne i ciemne – piwa o barwie pośredniej

Zarówno w sklepach z alkoholem, jak i w barach znajdziecie szereg rodzajów piw o różnych barwach i smakach. Wbrew pozoru nie wszystkie są albo jasne, albo ciemne. Dzięki odpowiedniemu doborowi słodu można bowiem uzyskać, na przykład, piwo o bursztynowej – głęboko miedzianej barwie, takie jak piwo Pilsvar ESB.

Jak widać, piwa jasne i piwa ciemne różnią się od siebie wieloma aspektami. Przeważnie amatorzy jednych nie przepadają za tymi drugimi, jednak znajdą się i tacy piwni smakosze, którzy doceniają zarówno delikatność jasnych odmian, jak i słodycz piw o ciemnej barwie. Jeśli jeszcze nie wiecie, który typ piw jest waszym ulubionym, powinniście spróbować ich różnych rodzajów. Tylko w taki sposób możecie naprawdę przekonać się co wam pasuje, a jakich smaków jednak wolicie unikać.

[avg] ([per]) [total] vote[s]