Trawnik z rolki to rozwiązanie niezwykle wygodne. Jego dużą zaletą jest to, że wygląda świetnie od razu po jego rozłożeniu. Aby jak najdłużej zachował on swój piękny wygląd, należy go jednak w odpowiedni sposób pielęgnować. Sprawdźcie, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik w rolce.

Pierwszy etap pielęgnacji – po rozłożeniu

Choć z jednej strony nie ma przeciwskazań do używania trawnika z rolki zaraz po jego rozłożeniu, to jednak (zdaniem specjalistów), lepiej dać mu kilka dni na aklimatyzację. Oczywiście, nie oznacza to, że w tym czasie nie można w ogóle po nim chodzić.

Z mocniejszą eksploatacją trawnika, a więc np. z rozegraniem na nim meczu piłki nożnej, warto poczekać aż do czasu ukorzenienia się darni. Dochodzi do tego zwykle po 7 do 10 dniach. W tym czasie trawę trzeba intensywnie podlewać – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Xeroflor Po około 2 tygodniach od rozłożenia, trzeba z kolei wykonać pierwsze koszenie. W pełni trawnik użytkować można po 4-6 tygodniach i od tej pory wymaga on już pielęgnacji jak tradycyjny trawnik z wysiewu – dodaje.

Drugi etap – pierwsze korzenie

Czas na pierwsze koszenie trawnika w rolce nadchodzi wtedy, gdy trawa zrośnie się z podłożem. O tym, czy moment ten nadszedł można się przekonać pociągając delikatnie za kępkę trawy. Nie należy tego jednak robić za często, aby nie uszkodzić trawnika.

Przed pierwszym koszeniem warto sprawdzić czy noże w kosiarce nie są zbyt tępe – takie mogłyby wyrywać trawę, zamiast ją ścinać. Ostrza kosiarki należy ustawiać na wysokość 4,5 cm. Ważne, by nie ścinać jednorazowo więcej, niż 1/3 wysokości trawy oraz, by kosić ją przynajmniej raz w tygodniu.

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Choć niektórych ta wiadomość może zdziwić, to pielęgnacja trawnika z rolki nie różni się od tej, którą stosuje się wobec trawy z wysiewu. Od marca do listopada wymaga więc regularnego koszenia (raz w tygodniu). Koniec sezonu koszenia nadchodzi wtedy, gdy pojawiają się przymrozki.

Ponadto, trawnik z rolki warto nawozić 3-4 razy w roku, jednak na każdy sezon należy zastosować inną formulację nawozu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]