Kostka brukowa jest bardzo często stosowana w aranżacji terenu dookoła domu. Używa się jej między innymi do położenia ogrodowych ścieżek czy podjazdów dla samochodów. Ze względu na częste użytkowanie oraz bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych, na kostce brukowej pojawiają się różnego rodzaju nieczystości. Do ich usuwania mogą być potrzebne właściwe preparaty.

Środki do usuwania osadów

W wyniku naturalnych procesów fizycznych i chemicznych, na kostce powstają wapienne osady. Sama woda pod ciśnieniem może nie wystarczyć, by pozbyć się szpecących zanieczyszczeń. Dlatego wszelkie wysolenia i białe wykwity powinny być usuwane właściwymi środkami czyszczącymi, takimi jak czyściki, które radzą sobie także z usuwaniem pozostałości po zaprawach murarskich. Specjalista z firmy Bowit S.C. w Krakowie tłumaczy:

Na mocno zabrudzonych małych powierzchniach środek można rozprowadzać za pomocą pędzla lub szczotki, natomiast duże naloty mogą wymagać opryskiwania. Ze względu na silne właściwości chemiczne, pierwsze użycie powinno być próbnie przeprowadzone na niewielkiej powierzchni podłoża.

Zmywacze nalotów organicznych oraz plam olejowych

Ze względu na bliski kontakt z ziemią i roślinami, na kostce często powstają różnego rodzaju naloty organiczne. Najwygodniejszym sposobem na ich pozbycie się jest zastosowanie odpowiednich preparatów, takich jak zmywacze przeciw pleśniom, mchom i grzybom. Niektóre środki przed użyciem wymagają zwilżenia powierzchni. Ważne jest także bezpieczeństwo pracy, czyli ochrona skóry i oczu przed bezpośrednim kontaktem. Umyta kostka już po kilku minutach może być czysta od wszelkich organicznych zabrudzeń. Zmywacze innego rodzaju stosuje się przy usuwaniu plam powstałych przez oleje silnikowe. Długotrwałe zabrudzenia mogą jednak wymagać wielokrotnego czyszczenia w odstępie kilku dni.

Impregnaty ochronne

Aby powierzchnia wykonana z kostki brukowej była estetyczna przez wiele lat, należy nanosić na nią wybrany impregnat ochronny. Środki tego typu powodują, że kostka zwiększa właściwości hydrofobowe, dzięki czemu zimą jest odporna na wysoki mróz, który mógłby ją rozsadzić. Przede wszystkim jednak impregnaty do kostki brukowej stwarzają warstwę ochronną która sprawia, że zanieczyszczenia nie wnikają w strukturę materiału. Dodatki do impregnatów w postaci barwników poprawiają estetykę poprzez wzmocnienie koloru. Natomiast utwardzacze wpływają na trwałość kostki przed różnego rodzaju uszkodzeniami.