Poszukując odpowiedniego miejsca noclegowego na wyjazd można spotkać się z ofertami różnego rodzaju, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się hotele od pensjonatów i co możemy w nich znaleźć. Hotele to przede wszystkim pewny standard, którego wysokość liczona jest w określonej liczbie gwiazdek. Pensjonaty natomiast mogą być bardzo przytulne i klimatyczne, dlatego sprawdzają się jako noclegi podczas wakacyjnego wyjazdu.

Różnice między hotelem a pensjonatem

W hotelu musi być co najmniej 10 pokoi wyposażonych w łazienkę. Istotnym kryterium są usługi hotelowe, czyli sprzątanie i serwis pokojowy o określonych porach. Pensjonat musi posiadać co najmniej 7 pokoi i przy tym świadczyć całodzienne usługi gastronomiczne dla gości. Ze względu na standard usług, lokalizację, wyposażenie i inne czynniki, hotelom przyznawane są kategorie określane gwiazdkami. Dzięki temu goście wiedzą, czego mogą się spodziewać. Pensjonaty nie mają odgórnie narzuconych standardów, dlatego są bardzo różne i często utrzymują klimat miejsca, w którym się znajdują.

Bezpieczny standard czy bogata oferta?

Noc w hotelu może sprawdzić się podczas podróży, w której liczy się czas i określony komfort. Jeśli zamierzamy odpocząć w określonym miejscu w bliskim kontakcie z naturą i spędzić tam trochę czasu, znacznie lepszy będzie pensjonat. Przeważnie znajdziemy pokoje na różne ilości osób. Standard zależy od miejsca, dlatego warto przeglądnąć ofertę aby dowiedzieć się, jakie udogodnienia otrzymamy w pakiecie z miejscami noclegowymi. Pracownik Ośrodka „Borowego” w Białym Dunajcu mówi:

W naszym pensjonacie oprócz telewizora, internetu i parkingu goście mają także dostęp m.in do miejsca na ognisko, huśtawek czy boiska sportowego.

Pensjonaty reprezentujące swój region

Hotele dbają o ustalone standardy, co często wiąże się z jakością usług danej marki. Natomiast pensjonaty starają się pokazać kulturę swojego regionu. Objawia się to za pomocą architektury (np. charakterystyczne kształty dachów w górskich zabudowach, wystroju wnętrz, ale również kuchni. Posiłki serwowane w pensjonatach często są przyrządzane w oparciu o regionalną kuchnię, co jeszcze bardziej pogłębia urlop wypoczynkowy w danym miejscu. Pensjonaty ulokowane w turystycznych miejscowościach mogą być położone w bliskim sąsiedztwie różnych atrakcji. Bardzo często w pakiecie noclegowym goście otrzymują na nie zniżki, które zachęcają ich do odwiedzania wybranych miejsc.

[avg] ([per]) [total] vote[s]