Wybór środków opałowych, których możemy używać do ocieplania naszych domów, jest naprawdę imponujący. W zestawieniach najlepszych z nich króluje jednak jeden. To pelet – drewniany materiał, do niedawna stosowany głównie przez mieszkańców Europy Zachodniej. Dziś zyskuje wielką popularność także na polskim rynku. Decydują o tym jego liczne zalety, takie jak ekologiczność, ekonomiczność czy prostota użytkowania.

Ekologiczność

Pelet to materiał opałowy bazujący na drewnie. Oznacza to, że powstaje z naturalnego surowca. Przy produkcji peletu wykorzystuje się przede wszystkim odpady drzewne, takie jak trociny. Mogą się one różnić właściwościami, w zależności od zastosowanych gatunków drewna – nie uświadczymy tu jednak żadnych sztucznych domieszek. Proces spalania odbywa się ekologicznie, bez większej szkody dla środowiska naturalnego. Nie towarzyszy mu wydzielanie żadnych toksycznych substancji i nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej uczynimy, korzystając z certyfikowanego peletu od wiarygodnych dostawców, a także z kotłów peletowych renomowanych producentów (np. marki Pellux).

Łatwość użytkowania

Korzystanie z peletu to czysta przyjemność. W sensie absolutnie dosłownym. Materiał praktycznie nie brudzi rąk i nie wymaga wyczerpującego sprzątania, tak jak ma to miejsce w przypadku innych środków opałowych, np. węgla. Niewielkie granulki (najczęściej spotykane odmiany posiadają średnicę 6-8 milimetrów) mieszczą się w workach o masie 10 lub 20 kilogramów, co ułatwia ich transport i przechowywanie w magazynach. Powstały w wyniku spalania popiół również ma niewielką objętość. Możemy go używać w charakterze naturalnego nawozu, którym użyźnimy glebę – np. poprzez rozsypanie na działce.

Ekonomiczność

Pelet należy do najbardziej ekonomicznych i wydajnych materiałów opałowych. Sporą rolę odgrywa również jego relatywnie niska cena i korzystna relacja kosztów do efektów ogrzewania. Orientacyjnie przyjmuje się, że 2,2 kilogramom peletu odpowiada 1 litr oleju opałowego. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że pelet spala się wyłącznie w specjalnie przystosowanych piecach i kotłach peletowych. Z tego względu przejście na ogrzewanie peletowe może wiązać się z dodatkowymi inwestycjami w sprzęt. Poniesione wydatki szybko się jednak zwracają. Podejmując decyzję o zmianie środka opałowego z oleju opałowego na pelet, możemy obniżyć koszty ogrzewania nawet o połowę! To niebagatelna korzyść, która ostatecznie rozstrzyga o wyższości peletu nad innymi rozwiązaniami grzewczymi.