Często niezauważany, wręcz lekceważony, stanowi niezbędne uzupełnienie okna. Parapet, bo o nim właśnie mowa – jest dziś nie tylko praktycznym elementem, ale i ciekawą, aranżacyjną dekoracją. Oferta wskazanych produktów wśród firm działających w branży budowlanej jest naprawdę bogata. Można przebierać zarówno w materiałach, z których je wykonano, jak i kolorach czy wykończeniach proponowanych dziś parapetów.

Jakie funkcje pełnią zewnętrzne parapety okienne?

Zewnętrzne parapety okienne są wykonywane z różnych, aczkolwiek zawsze solidnych oraz trwałych materiałów. Przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju elementy wykończeniowe muszą być odporne na wiele niesprzyjających warunków i czynników atmosferycznych. To wcale jednak nie oznacza, że nie bierze się pod uwagę ich prezencji. Najpopularniejsze są modele stalowe i aluminiowe. – Nasza firma wykonuje parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwsze wyróżnia bardzo bogata paleta kolorów. Stalowy parapet zewnętrzny może mieć kolor biały, brązowy, antracyt srebrny złoty dąb, orzech, winchester albo kolor wenge – mówi przedstawiciel firmy MATMAR.

Wysokojakościowe parapety zewnętrzne są odporne na działanie wilgoci i silnych promieni słonecznych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie ściany tuż pod oknem. Kawałek osłonięty parapetem jest chroniony przed nasłonecznieniem i opadami deszczu. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu wskazanego uzupełnienia, woda nie spływa po elewacji i nie tworzy nieestetycznych zacieków. Nieco inaczej prezentują się funkcje parapetów wewnętrznych.

Jakie funkcje pełną wewnętrzne parapety okienne?

Parapety wewnętrzne chronią pomieszczenie przed wilgocią i uciekaniem ciepła. W jaki sposób? Otóż zamontowany pod oknem parapet znajduje się tuż nad grzejnikiem. Powietrze, które wydobywa się z niego napotyka zatem na swego rodzaju przeszkodę i dość szybko zmienia kierunek, dzięki czemu przemieszcza się w głąb pomieszczenia i nieco szybciej nagrzewa pokój. Poza tym parapety wewnętrzne zabezpieczają ściany przed zawilgoceniem i chronią otwór okienny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli zależy Ci na tym, aby wykończenie okna pełniło też funkcję dekoracyjną – dobierz parapet do okiennej ramy albo ogólnego wystroju pomieszczenia.

Wbrew pozorom zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne parapety mogą całkowicie odmienić okienną aranżację. Dość drogie, ale piękne modele wykonane z naturalnego kamienia są eleganckie i niesamowicie efektowne. Z kolei parapety z PCV są praktyczne i świetnie imitują różne materiały. Do tego występują w wielu kolorach.

Rate this post