Szukasz ciekawej alternatywy dla tradycyjnych dekoracji okiennych? Jeśli nie podobają ci się zwykłe zasłony, rolety ani firanki, ale nie chcesz zostawiać całkiem odsłoniętego okna, weź pod uwagę zawieszenie paneli. Nowoczesne panele zasłonowe będą wspaniałą, oryginalną ozdobą wnętrza, a jednocześnie zapewnią dobrą ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i spojrzeniami z zewnątrz.

Co to jest panel zasłonowy?

Podobnie jak klasyczne zasłonki, panele zasłonowe wykonywane są z dość grubych, nieprzeziernych tkanin, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w charakterze przesłony odgradzającej dwie strony okna. W odróżnieniu od luźno opadających często marszczonych zasłon panele są w pełni gładkie w każdym położeniu. Taki efekt jest możliwy do uzyskania, ponieważ każdy panel ma formę długiego, ale dość wąskiego (ok. 60 cm) pasa tkaniny, o identycznej szerokości na całej długości. Od góry panel wykańcza się zwykle tunelem, do którego wsuwa się drążek karniszowy lub szelkami. Od dołu często również znajduje się tunel, w którym umieszcza listwę obciążającą; jeśli w panelu brak miejsca na listwę, przy jego dolnej krawędzi mocuje się zwykłe obciążniki do zasłon.

Kupując panel okienny, trzeba zwrócić uwagę na sposób jego montażu. W niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz sprzedawane są panele współpracujące wyłącznie ze specjalnymi szynami, które montuje się przy suficie i na podłodze. Zdecydowanie wygodniejszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup szytych paneli do montażu na drążkach karniszowych – podpowiada nasz rozmówca z fabryki zasłon i firan Polontex.

Panele zasłonowe w nowoczesnych wnętrzach

Proste i gładkie panele zasłonowe doskonale komponują się we wnętrzach aranżowanych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Te wykonane z monochromatycznych tkanin pozwalają wprowadzić przytulny, ale jednocześnie bardzo elegancki, stonowany akcent do pomieszczeń. Na wygląd dekoracji okiennej z wykorzystaniem paneli wpływa oczywiście również sposób ich zawieszenia i ustawienia względem siebie. Największe możliwości zyskasz, montując panele równolegle w rzędach na karniszu z przynajmniej dwoma drążkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł swobodnie zmieniać konfiguracje przesłon i stopień zaciemnienia pomieszczeń. Pod względem funkcjonalności panele zasłonowe przypominają nie tyle klasyczne zasłony, co wertykale, czyli pionowe rolety – są jednak łatwiejsze w obsłudze i w pielęgnacji.

W przeciwieństwie do sztywnych, pionowych żaluzji montowanych w oknie na stałe, panel zasłonowy można z łatwością zdjąć z okna i wyprać nawet w pralce. Na łatwość pielęgnacji wpływa oczywiście rodzaj wykorzystanej tkaniny. I choć naturalne materiały zawsze wydają się kuszące, w przypadku paneli warto zdecydować się na poliester. Takie tkaniny są bardziej odporne na oddziaływanie promieniowania słonecznego, przez co dłużej zachowują wysokie nasycenie barw; są też mniej wrażliwe na środki chemiczne i łatwiejsze w prasowaniu.