Technologia LED szturmem podbija rynek oświetleniowy. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę jej liczne zalety. Oprócz tej najważniejszej z punktu widzenia i użytkowników, i środowiska, czyli oszczędności, nie bez znaczenia jest szerokie spektrum możliwości diod elektroluminescencyjnych. W zależności od miejsca zastosowania i pożądanych efektów, źródła LED mogą dawać światło o rozmaitym natężeniu i w różnych barwach.

Różnorodne zastosowania  oświetlenia LED

Energooszczędność naświetlaczy LED sprawiła, że takie rozwiązanie bardzo szybko przyjęło się przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych. Użycie technologii ledowej pozwala na oszczędności zasilania rzędu nawet 90% w porównaniu z tradycyjnymi źródłami, co szczególnie wyraźnie daje się odczuć w przypadku ciągłego oświetlenia dużych magazynów przemysłowych i fabrycznych.

Perspektywa realnych oszczędności wzbudza zainteresowanie również użytkowników prywatnych, toteż z czasem na rynku pojawiły się produkty przeznaczone właśnie dla tego sektora. Obok podstawowych urządzeń, wykorzystywanych w charakterze głównego źródła światła, dostępne są również małe diody i taśmy LED, które doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny – mówi ekspert z firmy KOLORENO.

Oświetlenie LED dla domu

Zacznijmy od tego, że oświetlenie LED można wykorzystać dosłownie wszędzie. Oprawy hermetyczne mogą więc być montowane nie tylko w pomieszczeniach, ale także na elewacjach budynków. Innymi słowy, żarówki LED mogą oświetlić zarówno salon, łazienkę, jak i podwórko z ogrodem.

W domach mieszkalnych LED-y najczęściej wykorzystywane są jako oświetlenie kierunkowe. Doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie wymagane jest dobre podświetlenie konkretnego obszaru, np. kuchennego blatu. Niewielkie i wytrzymałe diody LED montuje się więc często właśnie nad blatami roboczymi.

Ledy sprawdzają się też tam, gdzie potrzeba bardzo intensywnego światła, np. przy lustrze w łazience. Dzięki kinkietom łazienkowym LED twojej uwadze nie umknie najmniejsza niedoskonałość w makijażu, ani żaden włosek podczas porannego golenia.

Miejsce na urządzenia LED znajdzie się również w salonie, sypialni i pokoju do pracy czy nauki. Lampka LED ustawiona przy biurku da mocne, a jednocześnie przyjemne światło, dzięki czemu łatwiej będzie ci skupić się przy tzw. papierkowej robocie. Z kolei we wnętrzach o przeznaczeniu wypoczynkowym, diody LED pozwolą wyczarować przyjemną atmosferę.

Popularnym sposobem użycia LED-ów w przestrzeniach rekreacyjnych jest podświetlanie konkretnych elementów wyposażenia. Jest to możliwe m.in. dzięki ledowym taśmom RGB i RGBW. Urządzenia tego typu można w prosty sposób zamontować w bardzo niedostępnych miejscach i szczelinach, a nawet w gablotkach. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że diody na taśmach LED nie nagrzewają się, więc są bezpieczne nawet przy instalacji na elementach z drewna. Ich światło nie razi, ale tworzy przyjemną aurę wokół podświetlanych przedmiotów, co daje niezwykle atrakcyjne efekty.

[avg] ([per]) [total] vote[s]