Znaczenie oświetlenia w akwarium jest nie do przecenienia. Bez niego niemożliwe jest odtworzenie warunków życia ryb i roślin w naturalnych zbiornikach. Brak światła lub oświetlenie o nieodpowiedniej mocy skutkuje śmiercią roślin i nadmiernym namnażaniem glonów, a w rezultacie fiaskiem całej akwarystycznej przygody. Dlaczego coraz więcej miłośników akwarystyki wybiera oświetlenie LED?

Oświetlenie LED do akwarium

Akwarystyka bardzo szybko zaadaptowała do swoich potrzeb technologię LED. Energooszczędne, nienagrzewające się lampy LED okazały się świetną alternatywą dla tradycyjnych świetlówek T5/T8. Lampy ledowe są też mniejsze i lżejsze, co ułatwia ich montaż i podnosi estetykę akwarium. Argumentów przemawiających za wyborem takiego oświetlenia do akwarium jest jednak więcej.

Olbrzymią zaletą lamp LED jest ich uniwersalność. W dobrych sklepach z oświetleniem akwarystycznym, takich jak AQUA-LIGHT, dostępne są lampy ledowe o szerokim spektrum zastosowania. Znajdziemy tam oświetlenie LED do akwariów klasycznych i głębokich, słodkowodnych, morskich i roślinnych. Oznacza to, że właściwe oświetlenie LED można dobrać do każdego rodzaju akwarium.

W odróżnieniu od klasycznych świetlówek bardzo często w jednej lampie LED akwarysta ma możliwość regulacji wydajności, ściemniania i rozwidniania, wreszcie wyboru barwy światła (dzięki diodom RGB). Kolorowe oświetlenie zbiornika sprzyja lepszemu wybarwieniu roślin i ryb. W ostatnim czasie pojawiły się również bardzo popularne wśród akwarystów lampy LED typu DAY&NIGHT,  które dają możliwość przejścia z białej barwy światła DAY, poprzez pośrednie światło biało-niebieskie DAYBREAK, aż do nocnego światła niebieskiego NIGHT. Taką nowość przygotowała polska firma AQUAEL.

Co zniechęca akwarystów do technologii LED? Przede wszystkim to, że oświetlenie tego typu emituje światło skupione. W praktyce wymusza to stosowanie większej ilości ledowych lamp w celu równomiernego oświetlenia całego zbiornika. Zwolennicy oświetlenia LED zwracają jednak uwagę na fakt, że takie źródła światła są mniejsze, a więc zamocowanie kilku ledowych świetlówek czy tub LED nie stanowi większego wyzwania i nie psuje estetyki akwarium. Drugim argumentem wciąż ważnym dla akwarystów jest wciąż wysoka cena takich lamp w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem.

Rodzaje oświetlenia LED do akwarium

Lampy LED, podobnie jak tradycyjne świetlówki, dobieramy do rodzaju akwarium. Podstawowym kryterium podziału lamp do akwarium jest sposób montażu. Oświetlenie LED może być mocowane w pokrywie lub na uchwytach nad otwartym zbiornikiem – więc identycznie jak oprawy bazujące na tradycyjnych świetlówkach.

Oświetlenie akwarystyczne LED przybiera różne postaci: zwykłych świetlówek T5 i T8, modułów, belek i gotowych lamp. Największą  popularnością cieszą się tuby LED, którymi z powodzeniem można zastąpić stosowane dotychczas świetlówki starego typu. W bardziej wymagających zastosowaniach sprawdzają się moduły LED np. Retrofit firmy AQUAEL – jeszcze łatwiejsze w montażu do pokryw i lamp, dostępne w szerokiej gamie kształtów i wielkości, emitujące światło w różnych barwach.

W sprzedaży pojawiło się wiele nowoczesnych lamp LED dających możliwość płynnego sterowania natężeniem i barwą światła, co pozwala na stworzenie idealnej imitacji dobowego cyklu nasłonecznienia w naturalnym środowisku ryb. Są to np. lampy LED AQUASKY firmy Fluval czy LEDDY Slim link firmy AQUAEL. Za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie swobodnie możemy sterować oświetleniem ustawiając np. wschód i zachód słońca, burzę czy pełnię Księżyca, ale też ustawić odpowiadającą nam barwę światła czy tryb włączania i wyłączania oświetlenia.