Posiadanie własnego basenu jest wyjątkowo komfortowe, ale również bardzo wymagające. Właściciele przydomowych zbiorników muszą regularnie dbać o ich nienaganny stan, aby umożliwić sobie bezpieczną i higieniczną kąpiel. W tym celu konieczne okazuje się zastosowanie odpowiedniego oprzyrządowania, czyli wszelkiego rodzaju urządzeń i środków technicznych ułatwiających pielęgnację basenu oraz jego pozwalających na jego prawidłową eksploatację.

Pompa filtrująca do basenu

Pompy filtrujące do basenów mogą spełniać kilka funkcji. Poza działaniem separacyjnym, niektóre z nich przystosowane są także do podgrzewania wody oraz generowania chloru. Ich zastosowanie znacząco podnosi komfort korzystania ze zbiornika, ponieważ eliminuje konieczność częstej wymiany wody kąpielowej. Wykorzystując pompę filtrującą do basenu można cieszyć się idealnie przejrzystym lustrem przez cały sezon, a jednocześnie sporo zaoszczędzić. Modele przeznaczone do generowania chloru służą do utrzymania wody basenowej w odpowiedniej kondycji, poprzez jej regularną dezynfekcję. Pompa filtrująca do basenu powinna być na stałe umieszczona w basenie rozporowym lub stelażowym. Szeroką ofertę tych urządzeń znaleźć można w sklepie: https://basensklep.pl/collections/pompy-filtracyjne.

pompa filtrująca do basenu

Filtry basenowe

Aby zapewnić skuteczne filtrowanie wody, pompy filtrujące do basenów muszą dysponować specjalnym filtrem. Jego zadaniem jest zasysanie zanieczyszczeń, które znajdują się w lustrze wody – liści, błota, owadów, włosów oraz innych odpadów każdego dnia trafiających do zbiornika. Filtry są elementami wymiennymi, jednak niektóre z powodzeniem sprawdzają się do wielokrotnego użytkowania. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest pompa filtrująca piaskowa do basenu, w której stosuje się specjalne złoże piaskowe, szkoło lub kulki filtracyjne. Wymaga ono wymiany wówczas, gdy przestaje efektywnie zbierać zanieczyszczenia. Pompa filtrująca do basenu piaskowa jest w stanie usunąć większość nieczystości o rozmiarze większym niż ziarenko piasku, a jednocześnie umożliwia efektywne pompowanie dużej ilości wody w ciągu godziny.

Dozowniki basenowe

Dozowniki to stosunkowo proste akcesoria basenowe, nazywane również dyspenserami. Ich zadaniem jest rozprowadzanie w wodzie kąpielowej środków chemicznych, niezbędnych do zabezpieczania i dezynfekcji. Dozowniki te mogą do pewnego stopnia zastąpić specjalistyczne pompy filtrujące do basenów ogrodowych, które generują chlor. Wystarczy umieścić w dyspenserze chemię basenową w postaci tabletek, a samo akcesorium położyć na tafli wody i poczekać na samoistne rozprowadzenie się specyfików w komorze. Urządzenia te często posiadają funkcję regulacji intensywności dozowania, dzięki czemu można dopasować jego działanie do rozmiarów posiadanego basenu. Niektóre dozowniki dysponują też wbudowanym termometrem.

czyszczenie basenu

Akcesoria czyszczące do basenu

Jeżeli wysokiej klasy pompa filtrująca do basenu 12V jest zbyt dużym wydatkiem, warto zdecydować się na różne pomocnicze akcesoria czyszczące. Oprzyrządowanie tego typu to przede wszystkim specjalne szczotki, siatki i trzonki, dzięki którym sięgnąć można w każdy kąt zbiornika oraz dokładnie go wyczyścić. Warto też pamiętać, że pompy filtrujące do basenów nie zawsze są w stanie dokładnie zebrać wszystkie nieczystości znajdujące się na dnie. W takim przypadku również warto zainwestować w odkurzacz do basenu, np. automatyczny lub ręczny. Urządzenia te pozwalają na łatwe usunięcie odpadków zlokalizowanych nie tylko na tafli wody, ale również we wszelkich miejscach trudno dostępnych. W sprzedaży dostępne są również uniwersalne szczotki do basenów, a także te do narożników czy schodów. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej chemii basenowej, która dezynfekuje wodę, zwalcza glony, bakterie i wirusy, przeciwdziała mętności oraz wspomaga pompę filtrującą do basenu. Na uwagę zasługują ponadto specjalnie opracowane środki pH plus i pH minus, pozwalające na łatwe i szybkie zwiększenie lub zmniejszenie poziomu pH wody basenowej.

Rate this post