Najczęstszą przyczyną problemów ze wzrokiem u osób po 40-tym roku życia jest naturalny proces starzenia się soczewki oka i zanik jej elastyczności. Wraz z upływającymi latami słabnie zdolność dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Pojawia się trudność z wyraźnym dostrzeganiem obiektów położonych blisko, zwłaszcza przy słabym świetle. Zjawisko to nazywa się prezbiopią. Można je korygować soczewkami progresywnymi.

Dla kogo okulary progresywne?

Okulary z soczewkami progresywnymi zalecane są przez okulistów, m.in. z salonu optycznego Nycz Optyk, osobom po 40-tym roku życia, które potrzebują kilku par okularów. Jedna para jest im potrzebna do patrzenia w dal, druga do bliży, a trzecia do odległości pośrednich. Soczewki progresywne umożliwiają dobre widzenie na każdą odległość. Dzięki nim można nosić jedną parę okularów przez cały czas, bez konieczności ich zmiany. Niezależnie zatem od tego, czy osoba nosząca je jest krótkowidzem, dalekowidzem, czy też cierpi na astygmatyzm to soczewki progresywne w odpowiedni sposób skorygują wzrok oraz przywrócą naturalne widzenie na każdą odległość.

Jak są zbudowane okulary progresywne?

Okulary progresywne wyposażone są w specjalne soczewki, które są podzielone na obszary o różnej zdolności skupiającej. W górnej części znajduje się mniejsza powierzchnia, przeznaczona do patrzenia w dal. W dolnej natomiast jest mniejsza powierzchnia, dzięki której dobrze widać z bliska. Na soczewce progresywnej nie da się zauważyć linii oddzielającej te dwa obszary. Dzięki temu okulary progresywne wyglądają tak samo jak zwykłe okulary jednoogniskowe. Soczewki progresywne są wykonywane jedynie z materiałów najwyższej jakości. Dodatkowo mogą być pokryte powłoką antyrefleksyjną. Dostępne są również soczewki barwione i fotochromowe.

Czynniki wpływające na komfort korzystania z okularów progresywnych

Istnieje wiele czynników wpływających na komfort korzystania z okularów progresywnych. Część z nich zależy od okulisty, który wykonuje badanie wzroku oraz od optyka, który pomaga dobrać odpowiednie soczewki. Komfort korzystania z tych okularów zależy także od postępowania osoby, która z nich korzysta.

Zadaniem okulisty jest wykonanie szczegółowego badania wzroku, dzięki któremu będzie mógł określić wadę wzroku zarówno do dali jak i bliży. Musi także uwzględnić pełną korekcję astygmatyzmu.

Optyk, np. z salonu Nycz Optyk, odpowiedzialny jest za przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z osobą cierpiącą na prezbiopię. Pyta o oczekiwania odnośnie okularów oraz w jakich warunkach będą używane. Jego zadaniem jest dobór najlepiej dopasowanych szkieł progresywnych oraz oprawy okularowej. Musi również poinformować klienta w jaki sposób powinien z nich korzystać. Osoba nosząca okulary progresywne musi wypracować nowy sposób patrzenia przez okulary oraz dobrać odpowiednią moc soczewek na daną odległość.

Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, to noszenie okularów progresywnych przyniesie dużo korzyści. Większość użytkowników jest zdania, że są to najlepsze okulary jakie kiedykolwiek mieli.

Rate this post