Okna to niezbędny element konstrukcyjny każdego domu – umożliwiają wentylację pomieszczeń i zapewniają dostęp do światła słonecznego. Na rynku stolarki okiennej dominującą pozycję zajmują od pewnego czasu okna z profili PCV. W jakim stopniu ich popularność odpowiada jakości? Jak wypadają one na tle okien drewnianych i aluminiowych? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Dlaczego okna PCV są tak popularne?

Okna PCV stanowią obecnie około 80% rynku stolarki okiennej – około 15% to okna drewniane, resztę stanowią okna aluminiowe. Skąd taka popularność PCV? Nie ulega wątpliwości, że jest to zasługa bardzo niskiej w stosunku do pozostałych materiałów ceny. Błędem jednak jest przekonanie, że to jedyna zaleta okien PCV – odpowiednie wykonanie oraz jakość surowca gwarantuje również bardzo korzystne parametry użytkowe i trwałość na lata.

Izolacyjność cieplna okien PCV

Jednym z najważniejszych parametrów okien jest współczynnik przenikalności cieplnej, mówiący nam o tym, ile ciepła z wnętrza domu ucieka przez okna na zewnątrz – im niższa wartość tego parametru, tym lepiej, ponieważ małe straty ciepła oznaczają małe zapotrzebowanie na nie. Spośród wszystkich materiałów do produkcji ram okiennych, PCV jest tworzywem „najzimniejszym”, ponieważ jego przepuszczalność jest najwyższa. Należy jednak pamiętać, że na izolacyjność okna składa się również izolacyjność szyby – a ta wykonywana jest tak samo jak w przypadku okien drewnianych. Im większe okna, tym mniejsza rozbieżność między parametrami izolacyjnymi szyb i ram.

Estetyka i trwałość

Okna służą nie tylko otwarciu pomieszczeń i wpuszczeniu do nich światła – same w sobie mogą być elementem dekoracyjnym, wpływającym na wygląd elewacji i wnętrz. Okna PCV są pod tym względem materiałem uniwersalnym, który doskonale spisze się zarówno w starszych, jak i nowocześniejszych obiektach.

Ich ogromną przewagą nad drewnem jest fakt, że nie wymagają tak dokładnej konserwacji – mówi przedstawiciel firmy Variant – Tworzywa sztuczne są niepodatne na wilgoć, nie trzeba ich przed nią zabezpieczać, zaś osadzające się na ramach zabrudzenia wystarczy zmyć wodą. Najpopularniejsze są okna PCV w kolorze białym, można je jednak barwić w masie na dowolny kolor. Istnieje również możliwość naniesienia na nie okleiny.

Wytrzymałość mechaniczna

Okna PCV mogą być wyposażone w te same zabezpieczenia antywłamaniowe, co okna drewniane i aluminiowe. Odznaczają się wtedy bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, powstające w wyniku próby włamania. Jednocześnie dzięki komorowej konstrukcji profili są lżejsze i przez to łatwiejsze w montażu.