Okna drewniane w ostatnich latach wracają do łask. Są synonimem luksusu, troski o dobre samopoczucie oraz dobrego gustu. Okna drewniane są także uniwersalne – doskonale pasują bowiem do praktycznie każdego wnętrza, stanowiąc jego doskonałe dopełnienie oraz ozdobę samą w sobie. Występować mogą w różnych stylach, warto więc wiedzieć, czym się kierować, by dobrze dobrać wygląd okien do swojego wnętrza.

Okna drewniane do nowoczesnych wnętrz

Styl nowoczesny obecnie jest najczęściej spotykanym i najchętniej wybieranym stylem wystroju wnętrz. Jego zaletą jest minimalizm, dużo wolnej przestrzeni oraz estetyczny i schludny wygląd. Okna drewniane doskonale do niego pasują i stanowią wspaniałą ozdobę każdego nowoczesnego domu i mieszkania. Wybierając stolarkę do nowoczesnego wnętrza, powinniśmy skupić się raczej na prostych ramach okiennych, gdyż takie najlepiej pasują do nowoczesnych wnętrz. Jeśli zależy nam natomiast na nadaniu nieco bardziej oryginalnego charakteru naszemu wnętrzu, możemy z wykorzystać okna w geometrycznych kształtach, które odmienią wystrój naszego domu.

Ważne jednak, aby okna miały zbliżony odcień do podłogi. Przyjmuje się bowiem, że ramy okienne powinny być o ton ciemniejsze od barwy naszej podłogi. Nowoczesne okna drewniane produkuje się w praktycznie nieograniczonej palecie barw, nie powinniśmy więc mieć większego problemu z ich dopasowaniem kolorystycznym. Jeśli chodzi natomiast o rodzaje drewna, do nowoczesnego wnętrza najlepiej pasuje solidna sosna lub egzotyczny gatunek drewna meranti. Duży wybór okien drewnianych ma w swojej ofercie przykładowo znana firma Urzędowski.

Okna drewniane do wnętrz klasycznych

Nieco inaczej do wyboru okien powinni z kolei podejść miłośnicy stylu klasycznego. Jeśli nasze mieszkanie lub dom będą bowiem urządzone w przytulnym, pełnym ozdób stylu, warto także to uwzględnić przy wyborze stolarki okiennej. Tutaj mamy zdecydowanie większe pole do popisu i możemy zdecydować się na okna, których ramy będą zdobione. To, czy wybierzemy bogato zdobione ramy okienne, czy też nieco mniej ozdobne, zależy już tylko od naszego gustu oraz zasobności portfela. Im bowiem okna będą miały więcej ozdób, tym ich koszt zakupu także będzie wyższy. Okna ze zdobieniami wspaniale prezentują się jednak we wnętrzu oraz nadają mu niepowtarzalnego charakteru, zwłaszcza jeśli lubimy otaczać się pięknymi i wymyślnymi przedmiotami. Podobnie, jak w przypadku wyboru okien drewnianych do nowoczesnego wnętrza, także posiadacze domów i mieszkań urządzonych w klasycznym stylu powinni właściwie dopasować kolor ram okiennych. Możemy dobrać je do koloru podłogi lub dopasować do kolorystyki dominującej w naszym domu.