Właściciele większości polskich domów korzystają z centralnego ogrzewania, zasilanego węglem lub olejem opałowym. System ten nie jest jednak idealny – wiąże się z brudem, dużą emisją spalin i wysokimi kosztami. Wygodniejsze ogrzewanie gazowe niestety również nie należy do najtańszych rozwiązań. Dlatego coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie elektryczne. To system komfortowy, tani i ekologiczny. Poznaj wszystkie jego zalety.

Przez lata właściciele domów nie brali pod uwagę ogrzewania elektrycznego w obawie o wysokie koszty. Obecnie ceny nie są już jednak żadną przeszkodą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak promienniki grzewcze, można wręcz sporo zaoszczędzić. I nie jest to jedyna zaleta tego systemu.

Jak działają promienniki elektryczne?

Tradycyjne systemy grzewcze wykorzystują zasadę konwekcji. Kaloryfer ogrzewa powietrze, dlatego każde wietrzenie pomieszczenia wiąże się ze sporymi stratami ciepła. Promienniki elektryczne emitują natomiast promieniowanie podczerwone. Ogrzaniu nie ulega powietrze, ale ludzie, meble i wszelkie inne przedmioty. Kumulują ciepło i oddają je do pomieszczenia. Dzięki ogrzewaniu elektrycznemu straty energii są zatem o wiele mniejsze.

Zalety ogrzewania elektrycznego 

Promienniki elektryczne mają prostą konstrukcję i są łatwe w montażu. Obsługa również jest banalna – za pomocą regulatora ustawiasz oczekiwaną temperaturę, a po jej osiągnięciu urządzenie automatycznie się wyłączy (przestanie pobierać prąd). Przyjemne ciepło odczujesz natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Elektryczne promienniki zwykle umieszcza się na suficie lub ścianie. Mają różne kolory, kształty, mogą zostać wykonane nawet w formie obrazu!

Kolejną zaletą ogrzewania elektrycznego są koszty.

Nie wymaga ono montowania instalacji, pieca czy komina, a także corocznej konserwacji. Sieć elektroenergetyczna jest dostępna praktycznie wszędzie. Przy odpowiednio dobranej taryfie rachunki można obniżyć o naprawdę sporą sumę. Promienniki, w porównaniu do innych urządzeń grzewczych, mają niski pobór mocy. W prawidłowo ocieplonym budynku koszt ogrzania jednego metra kwadratowego to ok. 3-5 zł miesięcznie – wyjaśnia ekspert z firmy ROTAL.

Ogrzewanie elektryczne jest przyjazne dla środowiska i bezpieczne. Nie ma ryzyka wybuchu, albo zaczadzenia. Promienniki nie wywołują cyrkulacji powietrza, a więc nie wzbijają kurzu. Są więc korzystne dla alergików, szczególnie uczulonych na roztocza. Ponadto promieniowanie podczerwone zapewnia dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ten rodzaj fal wykorzystuje się w leczeniu wielu przypadłości. Wspomagają krążenie i przemianę materii, odtruwają organizm i wspierają odporność.

Dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne

Ze względu na rosnący problem smogu rząd uruchomił program Czyste Powietrze. Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu, albo planujesz jego budowę, do 2027 roku możesz starać się o dofinansowanie. Ma ono formę dotacji lub pożyczki, pozwalającej na zamontowanie ogrzewania niskoemisyjnego. Dobrym dla środowiska i twojej kieszeni wyborem będą promienniki elektryczne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]