Ogrodzenia z siatki – jak powstają, gdzie są wykorzystywane?

Choć siatki druciane wykorzystywane są dziś stosunkowo rzadko w charakterze ogrodzeń domów prywatnych, zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania nie spada. Ogrodzenia z siatki być może nie zachwycają wyglądem, jednak są trwałe, niedrogie i łatwe w montażu, toteż sięga się po nie zawsze, gdy zachodzi konieczność odgrodzenia pokaźnych areałów. Gdzie najlepiej sprawdzi się stalowa siatka?

Zastosowanie ogrodzeń z siatki

Gdy zachodzi potrzeba wyznaczenia bardzo dużego terenu, inwestorzy zwykle szukają możliwie najtańszych rozwiązań. Jeśli dodatkowo ogrodzenie ma służyć ochronie, najrozsądniejszym wyborem jest system panelowy. Zdarza się jednak, że nierówne podłoże uniemożliwia montaż ogrodzenia panelowego. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się ogrodzenie z siatki – mówi ekspert z firmy „Mostostal-Met” Sp. z o.o.

W praktyce ogrodzenia z siatki najczęściej wykorzystywane są do ochrony dużych zakładów przemysłowych i gospodarstw rolnych. Jako rozwiązanie dla przemysłu, płoty z siatki chronią m.in. składowiska materiałowe i place budowy, gdzie służą przede wszystkim jako zabezpieczenie przed wtargnięciem osób niepożądanych i kradzieżą.

Siatki leśne i rolnicze stosowane są głównie dla zabezpieczenia przed działalnością dzikich zwierząt. Dla szukających pożywienia dzików, jeleni czy zajęcy, miedza nie jest żadną przeszkodą. Natomiast zwykły płot z siatki skutecznie zabezpiecza uprawy i lasy przed odwiedzinami tych niechcianych gości.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, elastyczne siatki rzadko stosuje się w charakterze ogrodzenia domów. Zwłaszcza od frontu posesji prywatnych najczęściej wznosi się elegantsze płoty. Jednak wciąż bardzo często siatki stosuje się do wydzielania granic między sąsiadującymi ze sobą działkami oraz do wyznaczania mniejszych sektorów podwórka, np. przydomowego ogródka warzywnego. Sięgając po takie rozwiązanie, można osiągnąć ciekawe efekty wizualne, np. jeśli wykorzystamy je jako kratownicę, po której będą pięły się rośliny ozdobne.

Budowa ogrodzenia z siatki

Produkowane obecnie siatki ogrodzeniowe charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, co wynika z użycia doskonałej jakości materiałów i wykończeń. Oprócz siatki z drutu ocynkowanego, dostępne są modele z drutu powlekanego tworzywem, jeszcze bardziej odporne na wilgoć i korozję.

Montaż ogrodzenia z siatki plecionej jest prosty i szybki. Budowa takiego ogrodzenia wymaga naciągnięcia siatki z roli na osadzone w ziemi słupki. Sposób mocowania słupków uzależniony jest od warunków glebowych w danym miejscu i przeznaczenia płotu. W przypadku ogrodzeń tymczasowych zwykle w zupełności wystarczające jest wkopanie słupków w grunt. Każde ogrodzenie z siatki można oczywiście zaopatrzyć w solidne bramy i furtki.