Ogród zimowy na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie mieszkanie w bloku i jednocześnie pragną własnej namiastki ogrodu. Stanowi atrakcyjny i praktyczny sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej oraz, wbrew swojej nazwie, pozwala cieszyć się otoczeniem roślin niezależnie od pory roku. Jak powstają ogrody zimowe? Kiedy możliwe jest stworzenie ogrodu zimowego na balkonie? Jakie są zalety ogrodów zimowych? Odpowiadamy!

Jak budowane są ogrody zimowe?

Zarówno na balkonie, jak i na tarasie czy przy domu mieszkalnym, ogród zimowy budowany jest na podobnych zasadach. Producent ogrodów zimowych, na podstawie wymiarów balkonu, przygotowuje szkielet ogrodu na wymiar, a następnie montuje go we wskazanym miejscu. Szkielety ogrodów zimowych na balkon najczęściej wykonuje się z aluminium, ponieważ materiał ten jest lekki i nie stanowi znacznego obciążenia dla budynku. Jego kształt oraz kolor może być dowolny, co wiąże się ze sporymi możliwościami personalizacji ogrodu. Ściany ogrodu zimowego stanowią szyby ze wzmocnionego szkła, które jest odporne na obciążenia i chroni przed urazami mechanicznymi. Zazwyczaj są to również zespolone szyby termoizolacyjne, aby podnieść komfort termiczny wewnątrz ogrodu. Choć nie ma przeciwwskazań, aby zbudować ogród zimowy samodzielnie, to zadanie należy powierzyć doświadczonym specjalistom. Oprócz estetyki wykonania i trwałych materiałów pozostaje jeszcze kwestia dylatacji, izolacji akustycznej czy spełnienia warunków budowlanych. Należy mieć na uwadze również fakt, że ogród zimowy jest konstrukcją budowlaną, dlatego powinien spełniać wszelkie normy i zasady bezpieczeństwa.

Jakie są zalety ogrodu zimowego na balkonie?

Ogród zimowy na balkonie, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników, może pełnić zróżnicowane funkcje. Często stanowi przedłużenie salonu, jadalnię lub klimatyczną strefę wypoczynkową. Temperatura panująca wewnątrz ogrodu zimowego, mimo braku ogrzewania, wynosi przynajmniej o 5 stopni Celsjusza więcej od temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli chcemy korzystać z niego przez cały rok, nie tylko sezonowo, możemy ogrzewać ogród zimowy za pomocą pieca wolnostojącego, grzejników konwektorowych lub poprzez podłączenie już istniejącej instalacji grzewczej. Dodatkowo z uwagi na fakt, że ogród zimowy jest niemal w całości przeszklony, poprawia on całościowy bilans cieplny budynku. W ogrodzie zimowym możemy hodować niezliczone gatunki roślin, również tych wrażliwych na mrozy, poprawiając tym samym mikroklimat panujący w mieszkaniu, co bez wątpienia ma znaczenie w przypadku mieszkań w zwartej architekturze miejskiej.

Ogród zimowy można zaaranżować na niezliczoną ilość sposobów, a także bez problemu dopasować go do stylu architektonicznego, w jakim został wzniesiony budynek. Ponadto ogród zimowy może przyjąć dowolny kształt – ryzalitu, prostokąta, czy półkola – dodaje nasz rozmówca z firmy Prodimex w Łodzi.

Kiedy możliwe jest zbudowanie ogrodu zimowego na balkonie?

W przypadku balkonu w bloku należy rozpocząć od uzyskania zgody na budowę od spółdzielni lub wspólnoty. Zdarza się, że balkony są wyłączone z własności mieszkania, co sprawia, że właściciele mieszkania, do którego dany balkon przynależy, nie mogą swobodnie ingerować w jego wygląd bądź konstrukcję. Podczas starań o zgodę na budowę ogrodu zimowego warto przedstawić projekt, który będzie spójny z wyglądem budynku i nie zmieni znacząco jego bryły. Ponadto należy pamiętać o minimalnej wielkości, jaką powinien mieć balkon, aby móc stworzyć na nim ogród zimowy. Przyjmuje się, że powierzchnia ogrodu nie powinna być mniejsza niż 10 m2 – zazwyczaj są to 3 m wzdłuż ściany budynku oraz 2 m głębokości od ściany budynku. W przypadku mniejszych balkonów stworzenie ogrodu zimowego może się okazać niemożliwe.

Rate this post