Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła jest znakomitą i coraz częściej wykorzystywana alternatywą dla zwykłych systemów wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej. Odzysk ciepła i zapobieganie utraty ciepła z wnętrza pomieszczeń jest możliwe dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W artykule dokładniej opisujemy, jak działają systemy rekuperacji oraz jakie są ich największe zalety.

Co jest rekuperacja?

Działanie będących częścią systemów wentylacji mechanicznej rekuperatorów polega na zasysaniu z zewnątrz budynku świeżego powietrza, filtrowaniu go, ogrzewaniu i zastępowaniu nim zużytego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ogrzewanie wpuszczanego powietrza odbywa się w centralnej części rekuperatora, czyli w wymienniku ciepła. Co bardzo ważne w systemach wentylacji mechanicznej z rekuperatorem stosowane są nieco inne kanały wentylacyjne, które nie dopuszczają do zetknięcia się ze sobą zużytego powietrza z wnętrza pomieszczeń ze świeżym, wyczyszczonym i ogrzanym powietrzem z zewnątrz budynku. Oba rodzaje powietrza przechodzą przez centrale rekuperatora. Obecny w niej wymiennik pozyskuje ciepło ze zużytego i wyprowadzanego poza budynek powietrza i wykorzystuje je do ogrzania świeżego powietrza.

O to, jaką drogę musi przejść świeże powietrze z zewnątrz budynku, zanim zostanie wprowadzone do pomieszczeń zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Everest Investment z Piaseczna, która specjalizuje się w sprzedaży, w montażu oraz w serwisowaniu systemów klimatyzacji i wentylacji: Czyste, świeże powietrze z zewnątrz budynku w systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest na początku transportowane kanałami wentylacyjnymi do centrali rekuperatora. W niej przechodzi przez oczyszczające je ze wszystkich drobinek kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń filtry. Następnie jest ogrzewane energią pozyskaną z powietrza, które zostało wyprowadzone z wnętrza i jest nawiewane do pomieszczeń.

Dlaczego warto jest stosować systemy wentylacji z odzyskiem ciepła?

Główną zaletą stosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest oczywiście uniknięcie straty ciepła. Dzięki temu w sezonie jesienno-zimowym można poważnie ograniczyć koszty ogrzewania.  Koszt cyklicznego serwisu wentylacji z odzyskiem ciepła jest porównywalny z kosztami serwisu zwykłej wentylacji grawitacyjnej, co sprawia, że pomimo nieco większych kosztów początkowych, związanych z instalacją systemu, już po kilku latach jej eksploatacji w związku z odzyskiem ciepła, powinny nam się one zwrócić.

Zastosowanie systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją wiąże się również z możliwością uzyskania znacznie lepszej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń i zwiększeniem naszego komfortu. Systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwalają bardzo dobrze wyczyścić powietrze ze wszystkich pyłków i zanieczyszczeń, co ma bardzo duże znaczenie m.in. dla alergików. Oddychanie tak skutecznie oczyszczonym powietrzem ma oczywiście duży wpływ na nasze samopoczucie oraz na nasze zdrowie, pozwala m.in. zapobiec powstaniu wielu chorób układu oddechowego.

Rate this post