Studnie to bardzo obszerne zagadnienie, chociażby ze względu na ich szerokie przeznaczenie. O ile kiedyś kojarzyliśmy je praktycznie wyłącznie z czerpaniem wody, dziś pełnią różne funkcje. Inne jest też podejście do tematu budowy studni, ich montażu itd. W naszym artykule przyjrzymy się, co właściwie wpływa na żywotność studni. Od czego ona zależy. Przekonamy się, dlaczego stawiamy głównie na studnie z polietylenu jako kompaktowe produkty.

Materiał i wykonanie

Czasy, kiedy ściany wykopanych studni wykładano murem z kamieni lub cegieł, przeminęły chyba bezpowrotnie. Co więcej, coraz rzadziej stawiamy dziś też na studnie betonowe. Dużo lepszym rozwiązaniem pod wieloma względami są studnie wykonane z polietylenu, jak te produkowane przez firmę ZINPLAST z Wolbromia. Charakteryzuje je bardzo duża odporność na ścieranie, elastyczność i wysoka wytrzymałość mechaniczna. Studnie z polietylenu są szczelne i odporne na działanie ścieków oraz większości substancji chemicznych, a przy tym nie wydzielają żadnych niebezpiecznych substancji do środowiska naturalnego.

W związku z powyższym studnie z polietylenu charakteryzuje długa żywotność. W porównaniu np. do studni betonowych są lekkie (niski ciężar własny), a ich montaż jest łatwy i szybki. Co więcej, mamy tu możliwość wykonania niestandardowych elementów, jak różnego rodzaju przyłącza, wpusty, dociążenia itp.

W kontekście żywotności studni warto podkreślić, że studnie z polietylenu to rozwiązania pewne. To gotowe, kompaktowe produkty (nie ma tu miejsca na przypadek), przy czym ich wymiary, wyposażenie i technologia wykonania zawsze jest uzgadniana z klientem indywidualnie.

Odpowiedni montaż zgodnie z instrukcją producenta

Studnie to szeroka grupa produktów o różnych zastosowaniach, technologiach wykonania i użytkowania. Mamy np. studnie włazowe wyposażone w stopnie lub drabinki, przystosowane do prowadzenia czynności eksploatacyjnych oraz studnie niewłazowe, studnie kinetowe, wodomierzowe, studnie ekscentryczne, studnie rozprężne; studnie osadnikowe i studnie do wytrącania energii.

W każdym przypadku na żywotność studni (poza jej odpowiednim doborem i jakością wykonania) wpływ ma także odpowiedni montaż. Zerkając w materiały producenta ZINPLAST, możemy znaleźć kompletną instrukcję montażu i posadowienia studzienek (oraz dodatkowo zbiorników z oferty firmy). Są tam wszystkie podstawowe informacje na temat studni, opis zakresu stosowania, oraz kompletne wskazówki dotyczące robót ziemnych i prac montażowych od wykopu po posadowienie.