Długotrwałe natężenie hałasu wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stajemy się rozdrażnieni, podenerwowani, zmęczeni i trudno nam się zrelaksować. Właśnie dlatego dobrze wyciszające okna są kluczowym elementem wnętrza, nie tylko, gdy mieszkamy obok ruchliwej ulicy. Sprawdź, od czego zależy izolacja akustyczna okien i jak można dodatkowo ją zwiększyć.

Ile powinna wynosić izolacja akustyczna okna?

Izolacja akustyczna określa zdolność okna do niwelowania przepływu dźwięków wytwarzanych w powietrzu. Określa się ją specjalnym wskaźnikiem Rw (C, Ctr) podawanym w decybelach. Im wyższy wskaźnik, tym bardziej dźwiękoszczelne jest okno. Na jego wartość wpływa wielkość, kształt oraz budowa okna. Wybierając okna, warto dokładnie zwrócić uwagę na oznaczenie izolacji akustycznej. Część producentów określa dźwiękoszczelność szyby, a nie całego okna, co może być mylące.

W standardowych oknach wskaźnik izolacji akustycznej wynosi 30 dB. Jeśli jednak dom lub mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta lub blisko lotniska, lepszym wyborem będą okna o podwyższonej izolacji z Rw na poziomie 40 dB.

Co wpływa na izolacyjność akustyczną okna?

Na izolacyjność akustyczną okna, największy wpływ ma szyba zespolona. Im grubsza tafla szkła, tym lepiej. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze parametry nie mają okna, których wszystkie tafle szyby są tej samej grubości. Najlepszą izolacją dźwiękową charakteryzują się modele, w których szyby są różnej grubości.

Kolejnymi elementami odpowiedzialnymi za izolację akustyczną okna, są uszczelki. Odpowiadają one za szczelność okna, a więc to, ile hałasu przedostanie się do środka. To, na co należy zwrócić uwagę, szukając okna o dobrej izolacji akustycznej, jest ilość uszczelek, a także materiał, z którego zostały wykonane. Dobrym wyborem są uszczelki EPDM, rozmieszczone w trzech płaszczyznach.

Jak zwiększyć izolację akustyczną okna?

Zdarza się, że z czasem izolacja akustyczna naszych okien jest niewystarczająca np. gdy w okolicy naszego domu wybudowano drogę szybkiego ruchu. Na szczęście wymiana okien na szczelniejsze nie jest jedynym rozwiązaniem. Warto zacząć od wyregulowania siły docisku skrzydła do ośnieżnicy. Wystarczy przesunąć rolkę ryglującą tak, by znalazła się bliżej samej uszczelki. Dzięki temu całe okno lepiej przylega do ramy, a co za tym idzie, mniej hałasu dostaje się do środka. Drugim sposobem, który zwiększy izolację akustyczną okna, jest montaż rolet zewnętrznych. Takie rolety znajdują się np. w ofercie firmy OKTOM. Rolety skutecznie obniżają natężenie hałasu, a dodatkowo zabezpieczają przed włamaniem.  

Rate this post