Montaż instalacji LPG to kusząca perspektywa dla osób, których budżet jest obciążony kosztami benzyny. Dwukrotnie tańsze paliwo LPG pozwala sporo zaoszczędzić, pod warunkiem, że koszt montażu szybko się zwróci. Jest to uzależnione od jej ceny, a ta z kolei od wielu czynników. Jakich? Tego dowiecie się z tekstu poniżej. Przedstawiamy elementy, które wpływają na cenę instalacji gazowej w aucie.

Pięć generacji instalacji LPG

Po pierwsze, należy wiedzieć, wpływ na koszt montażu instalacji ma wpływ, że występuje ona w pięciu generacjach. Każda z nich ma różny stopień skomplikowania oraz jest przeznaczona do innego typu aut. Specjalista z AG Centrum opowiada o tym, czym charakteryzuje się każda generacja instalacji gazowej:

Pierwsza była instalacja mieszalnikowa bez możliwości regulacji proporcji w spalanej mieszance. Tę opcję wprowadzono w drugiej generacji. Dwie kolejne były wielopunktowe, a ostatnia, piąta, to instalacja sekwencyjna. Starsze generacje instalacji LPG są przeznaczone do starszych samochodów i cechują się większą prostotą. Im młodsza generacja, tym droższa, bardziej rozbudowana, ale też bardziej oszczędna w eksploatacji.

W praktyce oznacza to, że im nowsze auto, tym koszt montażu może być większy, ale z kolei większe będą oszczędności podczas korzystania z niej. Jeżeli nie wiemy, której generacji instalację powinniśmy zamontować, należy skorzystać z doradztwa w warsztacie specjalizującym się w montażu instalacji LPG. Niewłaściwie dobrana instalacja może okazać się nie do końca nietrafioną inwestycją, która szybko się nam nie zwróci.

Koszty elementów instalacji LPG

Całość instalacji LPG składa się z kilku elementów tworzących w całości sprawny układ. Ceny są zróżnicowane podobnie jak jakość części. Wiele osób, szukając oszczędności już na etapie montażu, decyduje się na najtańsze podzespoły albo jeden droższy, a pozostałe mniej kosztowne. Czy to faktyczna oszczędność? Niekoniecznie. Może się okazać, że użycie tańszych elementów wpłynie negatywnie na spalanie lub okaże się awaryjne.

Cena montażu instalacji LPG jest zależna także od tego, gdzie ją przeprowadzimy. Dobre, wyspecjalizowane warsztaty, które dysponują nowoczesnym sprzętem, wiedzą i zapewniają oryginalne komponenty będą droższe niż miejsca, gdzie montaż jest dodatkową usługą i jedną z wielu jakie warsztat oferuje. Za wyższą ceną często idzie jednak wysoka jakość zarówno  elementów, jak i pracy, a to przekłada się na bezpieczeństwo i gwarancję dłuższego użytkowania oraz w efekcie szybki zwrot inwestycji.