W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które miewają różne, często nieprzyjemne konsekwencje. Nagłe wypadki zdarzają się między innymi w przypadku nieruchomości. Przed niektórymi można się jednak uchronić. Ubezpieczenie mieszkań czy domów pozwoli na zabezpieczenie przed ewentualnymi kosztami wykonania remontu u siebie lub sąsiada. Także w przypadku włamania polisa pokryje część strat.

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkań lub domów jest to ochrona, której celem jest zabezpieczenie jej właściciela przed różnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie lub utratą majątku na skutek włamania. Zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym określa, co dokładnie ma wchodzić w zakres polisy.

Chronić można mury, stałe elementy, a także elementy ruchome znajdujące się w lokalu – mówi pracownik firmy Ubezpieczenia Artur Jabłoński.

Ubezpieczenie może posłużyć również uchronieniu się przed szkodami u innych lokatorów, które spowodowane są awarią instalacji znajdującej się na terenie mieszkania właściciela polisy. Kiedy dojdzie np. do pęknięcia rury wodociągowej, a u sąsiada nastąpi zalanie, to polisa pokryje określony w umowie cały koszt remontu lub jego część.

Od czego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Większość ubezpieczeń majątkowych zawiera podstawowy pakiet ochronny od ognia i innych zdarzeń losowych. Warto jednak zwiększyć zakres oferty ubezpieczenia o kradzież, wandalizm oraz OC posiadacza nieruchomości. Większość towarzystw proponuje również rozszerzenie polisy o wariant assistance dom, który pomoże nam w nagłych nieprzewidzianych wypadkach, jeżeli będziemy potrzebować specjalisty typu hydraulik, elektryk czy informatyk.

Wartymi uwagi są także ubezpieczenia mieszkania, które pozwalają na zabezpieczenie swojego majątku, który został utracony wskutek kradzieży z włamaniem. Sprzęt RTV i AGD nie należy do najtańszych, a mając odpowiednią polisę, możliwy jest zakup nowych urządzeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Nie ma jednego cennika ubezpieczeń mieszkania. Na koszt składa się wiele czynników, takich jak metraż nieruchomości, wyposażenie, rok budowy budynku oraz elementy ruchome, które wchodzą w skład polisy. Każde dodatkowe życzenie klienta będzie generować kolejną dopłatę do podstawowej ceny. Warto zastanowić się, na czym szczególnie Ci zależy oraz dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb, a także możliwości finansowych.

Samej płatności zazwyczaj dokonuje się raz w roku, bo na taki okres ubezpiecza się mieszkanie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie polisy trzyletnie, których wykupienie obniża koszt rocznej składki za ubezpieczenie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by corocznie odnawiać polisę. Koszt umowy pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym można rozbić także na kilka miesięcy. Składka będzie wtedy niska, ale łączny koszt może być wyższy niż jednorazowa opłata.

Rate this post