Po co kupować oczyszczacz powietrza? Smog, pył, kurz, wirusy i bakterie to zagrożenia, jakie mogą czyhać na nas we własnych domach. Zdrowie i samopoczucie w dużej mierze zależą od jakości powietrza. Aby ustrzec się przed konsekwencjami wdychania zanieczyszczeń, warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza – smog na stałe zniknie z Twojego domu

Chęć pozbycia się z mieszkania smogu to jeden z najczęstszych powodów, dla których postanawiamy kupić oczyszczacz powietrza. Smog wywiera niezwykle negatywny wpływ na ludzki organizm. Powoduje problemy związane nie tylko z oddychaniem (zapalenia dróg oddechowych, astma, rak płuc, katar, podrażnienia oczu i gardła), lecz także z sercem, pamięcią, koncentracją. Jest również przyczyną alergii, stanów depresyjnych oraz przedwczesnego starzenia układu nerwowego. Sposobów na walkę ze smogiem jest wiele, jednak w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się domowy oczyszczacz powietrza. Dobry oczyszczacz powietrza pozwala usunąć zanieczyszczenia takie jak kurz, dym, drobnoustroje, alergeny czy nieprzyjemny zapach, a także najbardziej szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza kupić, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, do których należą: wielkość pokoju, w którym zostanie umieszczone urządzenie, alergie oraz wrażliwość na dźwięki. Z uwzględnieniem tych czynników można przejść do dalszego etapu, jakim jest przyjrzenie się parametrom urządzenia. Pierwszym parametrem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając domowy oczyszczacz powietrza, jest jego wydajność, którą określa się w m3/h. Wydajność to nic innego jak ilość przefiltrowanego powietrza na godzinę. Aby jak najlepiej określić, jaki oczyszczacz będzie dla nas pod tym względem najlepszy, należy obliczyć kubaturę pomieszczenia, a następnie pomnożyć wynik razy trzy. Kolejnym istotnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, są filtry wbudowane w interesujący nas oczyszczacz powietrza. Smog oraz inne zanieczyszczenia w postaci lotnych związków organicznych, tlenków azotu i siarki oraz alergenów najlepiej eliminuje filtr zbudowany z węgla aktywnego, czyli tzw. filtr węglowy, oraz filtr HEPA. Eliminują one nieco inne rodzaje zanieczyszczeń, dlatego dobry oczyszczacz powietrza powinien być zaopatrzony w oba rodzaje, ponieważ tylko ich jednoczesne działanie jest w stanie skutecznie usunąć smog. Oczyszczacz powietrza dobrej jakości najczęściej pochodzi od renomowanego producenta.

Na co zwrócić uwagę, kupując dobry oczyszczacz powietrza?

Warto wziąć pod uwagę urządzenia oferowane przez firmę Samsung, które mają trzystopniowy system filtracji gwarantujący eliminację 99,97% zanieczyszczeń. Kolejnym istotnym czynnikiem jest głośność urządzenia, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na dźwięki. Jeśli planujemy postawić urządzenie w sypialni lub pokoju dziecięcym, warto wybrać sprzęt emitujący w trybie nocnym maksymalnie 35dB. Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć także czujnik smogu, dzięki któremu urządzenie samo dostosowuje poziom filtracji do aktualnej jakości powietrza. Dodatkowymi udogodnieniami, na jakie możemy zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz, jest dedykowana aplikacja mobilna, wskaźnik zużycia filtrów czy kontrola rodzicielska. Są to jednak funkcje, które mogą stanowić jedynie dodatkowy atut poszczególnych modeli, a nie główne kryterium wyboru.

Rate this post