Oczyszczacze powietrza pozwalają na pozbycie się wielu zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy na co dzień. Nawet niewielki oczyszczacz jest w stanie odfiltrować znaczną część kurzu, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Na temat oczyszczaczy powietrza krąży jednak wiele mitów. W niniejszym artykule obalamy kilka najpopularniejszych z nich.

MIT 1: Im więcej filtrów, tym oczyszczacz powietrza skuteczniejszy 

Od liczby filtrów w oczyszczaczu ważniejsza jest ich jakość. Dobry oczyszczacz wyposażony jest w co najmniej trzy filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA. Filtr wstępny odpowiada za wyłapywanie największych zanieczyszczeń, widocznych gołym okiem, takich jak włosy, sierść czy kurz. Filtr węglowy neutralizuje lotne związki organiczne i intensywne zapachy, które powstają na przykład podczas gotowania. Najważniejszy jest jednak filtr HEPA do oczyszczacza powietrza, ponieważ pochłania pyły zawieszone, roztocza, pyłki, bakterie i wirusy. Skuteczność filtra HEPA zależy od jego klasy.

MIT 2: Oczyszczacz powietrza osusza powietrze 

Działanie oczyszczacza powietrza polega na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza, zatrzymywaniu cząsteczek zanieczyszczeń na filtrach, a następnie uwalnianiu oczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Urządzenie nie pochłania pary wodnej z powietrza, a więc go nie wysusza. Oczyszczacz może być dodatkowo wyposażony w funkcję osuszania powietrza, ale przed jej uruchomieniem upewnij się, czy powietrze w pomieszczeniu rzeczywiście jest zbyt wilgotne. W innym wypadku jeszcze bardziej je osuszysz.

MIT 3: Oczyszczacz powietrza usuwa 100% kurzu 

Filtry do oczyszczaczy powietrza, których duży wybór znajdziesz na przykład w sklepie Filterbank, pozwalają pozbyć się znacznej ilości zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, w tym kurzu. Nawet filtr wstępny nie jest jednak w stanie pochłonąć największych cząstek kurzu, które znajdują się na meblach czy na podłodze, a także tych, które kryją się w zakamarkach. Używanie oczyszczacza pozwoli Ci zmniejszyć tempo gromadzenia się kurzu na powierzchniach, ale nie zastąpi regularnego sprzątania i odkurzania.

MIT 4: Nie należy używać oczyszczacza powietrza w nocy 

Organizm człowieka funkcjonuje lepiej, gdy powietrze jest wolne od zanieczyszczeń – zarówno podczas dnia, jak i w stanie spoczynku. Możesz więc bez przeszkód używać oczyszczacza również w nocy. Co więcej, oczyszczacz wpływa na poprawę jakości snu – i to nie tylko poprzez usuwanie zanieczyszczeń. Urządzenie wprawia powietrze w ruch, wywołując uczucie delikatnego powiewu, co ułatwia zasypianie oraz efektywny wypoczynek. Ustawienie trybu nocnego sprawia zaś, że oczyszczacz pracuje bardzo cicho, dzięki czemu nie przeszkadza w zaśnięciu.

Rate this post