W branży budownictwa i wykończenia panuje obecnie trend na oszczędne i nowoczesne ogrzewanie domów jednorodzinnych. Popularny dotąd i powszechnie stosowany kocioł na węgiel lub drewno, w porównaniu do nowych rozwiązań grzewczych, schodzi nieco na drugi plan. Wiele osób, podczas budowy „domu przyszłości” stawia teraz na szeroko rozumianą ekologię i automatyzację. Jest to trend, który przenosi się także na obecne sposoby utrzymania ciepła w domu przy jednoczesnej zminimalizowanej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania są dość dużą inwestycją, która oczywiście z czasem się zwraca. Niemniej jednak na całkowity zwrot za tego rodzaju koszty trzeba będzie poczekać prawdopodobnie kilka, lub kilkanaście lat.

Kocioł na pelety

Pelety to inaczej rodzaj specjalnie przygotowanego i przetworzonego granulatu, który jest produkowany z tak zwanych odpadów drzewnych. Między innymi dlatego, jest to wariant ekologiczny, wykorzystujący produkty uboczne przemysłu drzewnego. Kocioł na pelety ma nieco inną, bardziej zautomatyzowaną budowę od innych. Charakteryzuje go posiadanie elektrycznych zapalarek i emitowanie niewielkiej ilości zanieczyszczeń w postaci dymu i popiołu. Do tego, często jest wyposażony w automatyczny system wyłączania (wygaszania płomienia) i automatyczne przepustnice powietrza. Użytkowanie kotła na pelety jest wygodne i praktycznie nie wymaga żadnego nakładu pracy.

Kolektor słoneczny

Zainwestowanie w kolektory słoneczne wiążą się z wieloma zaletami. Po pierwsze są one ekologiczne – generują energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych, podgrzewają one także wodę. Osoba, która decyduje się na założenie kolektorów słonecznych nie musi się martwić dodatkowymi opłatami za podgrzewanie wody. Cała instalacja jest napełniania specjalnym roztworem na bazie glikolu, który należy co kilka lat wymieniać, aby spełniał swoją rolę. Na rynku istnieje kilka rodzajów kolektorów słonecznych, które należy dobrać indywidualnie w zależności od zapotrzebowania. Jeśli mają one za zadanie wspomagać jedynie pracę kotła gazowego, wystarczy niewielkiej wielkości prosty kolektor. Jeśli natomiast mają stanowić za główne źródło energii cieplnej, będzie to już większa inwestycja wiążąca się jednorazowo z dość dużym wydatkiem. Kolektory słoneczne to źródło bezpłatnej energii. Jedyne koszty jakie należy ponieść będąc posiadaczem kolektorów słonecznych są koszty serwisowania i wymiany płynów (raz na 5 lat).

Powietrzna pompa ciepła

To rozwiązanie jest godne rozważenia dla posiadaczy nowoczesnych i energooszczędnych domów. Powietrzna pompa ciepła dostarcza do pomieszczeń ciepło zgromadzone w powietrzu. Ten rodzaj pompy nie wymaga posiadania komina i  oddzielnego pomieszczenia na jej instalację. Powietrzna pompa ciepła może znajdować się poza domem. Dodatkowym atutem takiego urządzenia jest to, że nie wymaga ono dostarczania paliwa w postaci drewna, czy węgla, którego składowanie również może być kosztowane i problematyczne.

Na rynku są dostępne także systemy elektronicznego sterowania rozprowadzaniem ciepła w domu i automatycznym programowaniem wysokości temperatury. Nowoczesny dom, wyposażony w odpowiednią instalację i specjalny system sterowania i zarządzania urządzeniami generującymi ciepło jest doskonałym rozwiązaniem na optymalizację kosztów energii w domu XXI wieku.

Jeżeli poszukujesz oszczędnego i nowoczesnego sposobu na ogrzanie domku jednorodzinnego, zapraszamy do kontaktu z firmą Termeco poprzez stronę termeco.com.pl

[avg] ([per]) [total] vote[s]