Kominki stały się tak popularne, że montuje się je obecnie w zdecydowanej większości nowo wznoszonych domów jednorodzinnych. Coraz częściej zamiast klasycznych wkładów kominkowych wybierane są jednak nowoczesne kominki wolnostojące, które w wielu przypadkach sprawdzają się znacznie lepiej, oferując zarówno atrakcyjny wygląd, jak i wysokie walory użytkowe. Duże znaczenie ma też większa swoboda w określaniu miejsca, w którym mogą zostać ustawione.

Dlaczego warto zdecydować się na kominek wolnostojący?

Powodzenie, jakim cieszą się kominki, wynika zarówno z faktu, że pomagają w tworzeniu przytulnej jak i prawdziwie „domowej” atmosfery, stając się równocześnie atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrza, oraz ich użyteczności. Dobierając odpowiedni wkład kominkowy, można zyskać możliwość dogrzewania wnętrza, w tym także innych pomieszczeń, jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup kominka przystosowanego do współpracy z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo wkładu z płaszczem wodnym, mogącego współdziałać z instalacją centralnego ogrzewania. Tradycyjne wkłady są jednak kłopotliwe pod względem montażu, a ich zakup oznacza dość duży wydatek związany nie tylko z ceną urządzenia, ale również z koniecznością wykonania specjalnej zabudowy.

Rozwiązaniem, które eliminuje tego rodzaju koszty, nie ograniczając ani funkcjonalności, ani nie zmniejszając walorów dekoracyjnych, jest zakup kominka wolnostojącego. Urządzenia tego typu są również wyposażone w duże szyby pozwalające na obserwowanie płonącego drewna, nie wymagają jednak wykonywania pracochłonnej i drogiej zabudowy. Można je ustawić w niemal dowolnym miejscu, także w większej odległości od ściany, co znacznie ułatwia aranżację wnętrza. Wydajność kominków wolnostojących pod względem ilości oferowanego ciepła jest porównywalna z tradycyjnymi wkładami, wiele urządzeń ma też możliwość wymuszania przepływu powietrza wokół obudowy, co zwiększa efektywność ich pracy. Dużym plusem jest też niewielka masa urządzeń, co sprawia, że można je również ustawiać na poddaszach lub antresolach.

Rodzaje kominków wolnostojących i ich zalety

Kominki wolnostojące są dostępne w różnych wersjach. Najbardziej popularne są urządzenia wykonane ze stali, które są najlżejsze, a zarazem oferowane w przystępnych cenach, a także świetnie pasują do wnętrz urządzonych bardziej współcześnie. Nieco droższe są wolnostojące kominki żeliwne, których duży wybór można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Wyróżniają się one wysoką wytrzymałością, a także swoim dekoracyjnym charakterem, sprawdzając się znakomicie w aranżacjach klasycznych. Równie atrakcyjne wizualnie są kominki kaflowe, które swoim wyglądem nawiązują do tradycyjnych pieców, pasujące do wnętrz rustykalnych. Są one produkowane również w wersjach o nowoczesnym designie.

Rate this post