Jak wybrać idealne oświetlenie?

Wybór oświetlenia do domu lub mieszkania okazuje się niezwykle ważny przede wszystkim w zimowe wieczory, kiedy to światło słoneczne kończy się w okolicach godziny 15:30 i aż do dnia następnego skazani jesteśmy na doświetlenie mieszkania światłem sztucznym. Wyobrażenie sobie wszechogarniających, grudniowych ciemności w lipcu i sierpniu, kiedy słońce wstaje bardzo wcześnie i późno zachodzi, może dla niektórych z Was okazać się dość abstrakcyjne, niemniej jeśli stoicie właśnie przed wyborem oświetlenia do domu, dobrze się do tego przygotujcie.

Poświęćcie czas na to, aby dowiedzieć się, co i kiedy sprawdza się najlepiej i na co zwrócić uwagę. Rynek oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, z których warto skorzystać. Nie ma nic gorszego niż ciemne kąty w mieszkaniu, które zostały zapomniane podczas montażu lamp. Jeśli budujecie dom, pamiętajcie o kontaktach i właściwym rozmieszczeniu kabli. Często powtarzanym bowiem błędem jest ich niewystarczająca ilość, co rodzi komplikacje w momencie montażu. Odpowiednie lampy wpłyną też na Wasz nastrój w długie zimowe wieczory i pomogą przetrwać czas, kiedy cierpimy na niedobór promieni słonecznych. Nietypowe fasony idealnie wkomponują się w styl nowoczesny oraz mogą być kluczowym elementem wystroju pomieszczenia.

Oświetlamy poszczególne pomieszczenia

Do każdego z pomieszczeń warto podejść indywidualnie. Inne oświetlenie sprawdzi się bowiem w łazience, a zupełnie inne w salonie. Sprawa wydawałoby się oczywista, przysparza wielu z Was nie lada problemów. Warto wiedzieć, że to właśnie od światła sztucznego, zależy to, jak się czujemy w pomieszczeniu, jak szybko męczą nam się oczy i jak efektywnie wypoczywamy. Wybierając oświetlenie, powinniśmy pamiętać, że parametrem wpływającym na jakość światła sztucznego jest wskaźnik oddawania koloru i temperatura barwowa. O ile potrafimy kupić żarówkę i ją zamontować, o tyle nie wielu z nas pamięta, aby sprawdzić, jakie kupuje światło. Temperatura barwowa, czyli najprościej mówiąc kolor światła, jaki w danym pomieszczeniu jest nam potrzebny wybieramy kierując się prostą zasadą. Tam gdzie będziemy pracować, światło powinno być białe (lub w odcieniu chłodnej bieli), a tam gdzie będziemy odpoczywać ciepłe. Wybierając żarówki pamiętajcie, że światło powyżej 5300 K to światło chłodne, pomiędzy 5300 K a 3300 K neutralne, zaś poniżej 3300 K ciepłe. Nie jest to takie trudne, a zdecydowanie ułatwi nam życie i zaoszczędzi dodatkowych kosztów, jeśli kupimy nieodpowiednie żarówki. Drugi zagadkowy parametr, z którym się spotkamy to Ra. Jest to wskaźnik oddawania światła – im wyższy tym 'lepsze’ oświetlenie danego miejsca. Jeśli nie macie specjalnych potrzeb (na przykład Wasza praca w domowych warunkach wymaga wiernego oddawania kolorów przedmiotu oświetlonego) w zupełności wystarczy, jeśli Ra wynosiło będzie 80. Jeśli zwrócimy uwagę na tych kilka prostych zasad, nasze oczy na pewno nam podziękują.

Nowoczesne oświetlenie LED

Od dłuższego czasu rynek podbija oświetlenie typu LED, które kusi przede wszystkim możliwością zaoszczędzenia energii, jest jednak znacznie droższe (niemniej jak przekonują producenci jego żywotność jest dużo dłuższa niż tradycyjnych żarówek, w rozliczeniu końcowym dużo więc oszczędzamy). Oświetlenie LED sprawdza się zatem znakomicie, choć nie we wszystkich pomieszczeniach. Warto je zamontować tam, gdzie przebywamy najczęściej. Uważajcie też przy wyborze lamp halogenowych, producenci kuszą wysokim wskaźnikiem energooszczędności i mają rację, ale tylko w wypadku halogenów wysokiej jakości. Te najtańsze 'zjedzą’ dużo więcej energii niż zwykła, tradycyjna żarówka. Co ciekawe, powinniście też pamiętać o jak najczęstszym ich odkurzaniu. Brudne, pokryte kurzem żarówki pochłonąć mogą nawet do 60% więcej energii, niż żarówki czyste.

Inteligentne żarówki

Wraz z rozwojem technologii obserwujemy bardzo wiele zmian na rynku, także w dziedzinie oświetlenia. Od niedawna rynek oferuje możliwość zakupu inteligentnych żarówek, które automatycznie dopasowują natężenie światła do światła słonecznego. W domach nazywanych inteligentnymi takie rozwiązania są już w standardzie (prekursorem tego typu rozwiązań jest Bill Gates, który w swoim domu wykorzystał wszelkie możliwe udogodnienia). Aby jak najbardziej ułatwić życie, producenci poszli też o kilka kroków dalej, w ofertach można bowiem znaleźć oświetlenie, którym sterować można za pomocą urządzenia mobilnego, nie ruszając się z fotela lub będąc poza domem.

Opracowanie: Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem

[avg] ([per]) [total] vote[s]