Ukwiecony balkon niezależnie od swoich rozmiarów jest wspaniałą ozdobą każdego mieszkania i idealnym miejscem do relaksu. Niezbędnym elementem, potrzebnym nam do tego, żeby balkon stał się mini-ogrodem, są doniczki. Na rynku znajdziemy szeroki ich wybór – od klasycznych, ceramicznych, po pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, przyciągające uwagę nowoczesnym designem. Które z nich wybrać i czym kierować się w wyborze?

Nowoczesność czy klasyka – co lepsze?

Na powyższe pytanie właściwie nie da się znaleźć jednej odpowiedzi, bowiem zależy ona przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań, a także stylu balkonu czy chociażby roślin, jakie planujemy na nim umieścić.

Tradycyjnie na polskich balkonach gęsto jest od petunii, surfinii, czy werbeny – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Sklep Kwiecisty. – Dobranie do nich klasycznych donic sprawi, że balkon nabierze przytulnego, swojskiego charakteru. Nowoczesne donice będą z kolei dobrze wyglądać w bardziej minimalistycznych aranżacjach, do ich obsadzenia warto wybrać modne w ostatnim czasie fuksje lub – jeśli lubimy się wyróżniać – mało znane w Polsce rośliny z gatunków osteospermum czy bakopa.

Co brać pod uwagę przy wyborze doniczek?

Poza kwestiami estetycznymi istnieje jeszcze kilka innych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze doniczek.

  • Wielkość naczynia – należy pamiętać, że rośliny rosną do różnych rozmiarów i wiele z nich nie przepada za zbytnim stłoczeniem, dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami poszczególnych gatunków. Wielkość donic powinna być również dopasowana do wielkości balkonu – zbyt duże donice mogą stać się przeszkodą na balkonach małych.
  • Tworzywo, z którego wykonano donice – dostępne w sprzedaży donice wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Najpopularniejsze są te wytwarzane z tworzyw sztucznych – ich ogromną zaletą jest przede wszystkim niska cena, ponadto odznaczają się wysoką trwałością, niewielką wagą (szczególnie istotną w przypadku dużych okazów, kiedy sama roślina wraz z ziemią waży sporo), wysoka trwałość oraz mnogość kształtów i rozmiarów. Często wybierane są również donice z ceramiki, które przyciągają uwagę przede wszystkim przyjemną dla oka estetyką, oraz donice drewniane, zapewniające dobre napowietrzenie gleby wewnątrz.
  • Sposób montażu donicy – niektóre naczynia nadają się do zawieszenia na balustradzie balkonu (dzięki temu bujnie rosnące kwiaty stanowią swego rodzaju dodatkową osłonę przed wzrokiem niepożądanych osób) czy powieszenia pod sufitem. Większe i cięższe doniczki można postawić na parapecie bądź bezpośrednio na podłodze.