Podczas aranżacji mieszkania lub lokalów biurowych warto poświęcić trochę więcej czasu drzwiom, ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów pomieszczeń. Jednak drzwi to nie tylko skrzydło, to również szereg dodatków, które wpływają na jego estetykę. W naszym artykule podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać dodatkowe elementy, takie jak klamki, zamki czy zawiasy.

Opaski i klamki

O pełnym efekcie estetycznej aranżacji drzwi decydują czasem drobne elementy, określane jako dodatki do drzwi. Producenci oferują różnego rodzaju akcesoria, które można dobrać zgodnie z upodobaniami lub wystrojem całego domu, mieszkania lub biura. Będą to m.in. opaski, czyli obramowania drzwi, które wykonuje się często według indywidualnych zaleceń klienta. Użytkownik drzwi może wybrać dowolny wzór, zarówno pod względem wysokości i szerokości, jak i kształtu oraz koloru.

Jeżeli myślimy o podkreśleniu nowoczesności lub tradycyjnego stylu drzwi, należy dobrać do nich odpowiednie klamki. W tym przypadku, oprócz estetyki, liczy się głównie wygoda, ponieważ jest to element najczęściej eksploatowany – nie powinien być zatem niewygodny dla użytkowników. Przed wyborem najlepiej mieć już przemyślane swoje preferencje co do klamki, aby w sklepie przetestować już tylko odpowiednie modele.

Zawiasy i zamki

Bardzo ważnym dodatkiem do drzwi są zawiasy, które utrzymują skrzydło we właściwym położeniu i umożliwiają jego otwieranie oraz zamykanie. Istnieje kilka rodzajów zawiasów – mogą być ukryte lub widoczne, z elementami dekoracyjnymi. Warto dopasować je stylistycznie do klamek, aby tworzyły spójną całość.

Należy pamiętać również o samym sposobie otwierania drzwi, które może odbywać się poprzez zamek magnetyczny lub standardowy. Pierwszy umożliwia komfortowe operowanie skrzydłem – można otworzyć drzwi i zamknąć je bez naciskania klamki, inaczej niż w standardowym rozwiązaniu, w którym do otwarcia i zamknięcia drzwi potrzebne jest naciśnięcie klamki.

W naszej ofercie posiadamy również dodatki, które można wykorzystać w drzwiach zewnętrznych lub przejściowych. Proponujemy m.in. zasuwnicę sterowaną klamką, która jest wykorzystywana przy zastosowaniu klamko-klamki do drzwi. Dzięki niej zamknięcie skrzydła następuje po podniesieniu klamki do góry, a ograniczenie ruchu suwnicy jest blokowane poprzez przekręcenie kluczem wkładki zamka – wyjaśnia ekspert producenta okien i drzwi – firmy Fabryka Okien Bros z Buku pod Poznaniem. – Ponadto oferujemy samozamykacze do samoczynnego zamykania drzwi zewnętrznych i przejściowych, a także elektrozaczepy stosowane m.in. w domach wielorodzinnych w zabudowie szeregowej, w których drzwi zewnętrzne można otworzyć przy pomocy przycisku naściennego lub domofonu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]