Warsztat samochodowy wyposażony jest m.in. w narzędzia warsztatowe, które umożliwiają wykonanie prac takich jak np. konserwacja podwozia czy naprawa układów hamulcowych. Przydaje się wtedy także chemia warsztatowa, czyli specjalistyczne środki i preparaty wspomagające te prace. Co warto podkreślić, są to produkty, których z powodzeniem mogą używać nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy, gdyż przydaje się m.in. do drobnych napraw oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy chemia warsztatowa to preparaty tylko dla profesjonalistów?

Chemia warsztatowa obejmuje cały szereg produktów, które wykorzystywane są do napraw, konserwacji i pielęgnacji poszczególnych części pojazdu. Każdy warsztat samochodowy wykorzystuje ją w swojej pracy, gdyż skutecznie ułatwia i przyspiesza wykonywanie czynności, przez co mechanicy są w stanie wykonywać je w pełni profesjonalnie, co z kolei przekłada się później również na zadowolenie klientów.

Chemia warsztatowa używana przez profesjonalistów m.in. do czyszczenia i odtłuszczania elementów układu hamulcowego (zmywacz do hamulców), usuwania brudu i zanieczyszczeń z gaźnika i zaworu recyrkulacji spalin (preparat do czyszczenia tych elementów), zabezpieczenia przed wodą uszczelek, prowadnic i zawiasów (silikon w sprayu), smarowania i ochrony elementów, które może uszkodzić wysoka temperatura lub korozja (smar miedziowy, litowy). Należy jednak podkreślić, że chemia warsztatowa może być również używana przez amatorów, którzy samodzielnie poradzą sobie z drobnymi naprawami, konserwacją lub pielęgnacją konkretnych elementów samochodu.

Chemia warsztatowa: Jakie środki przydadzą się właścicielom pojazdów?

Należy podkreślić, że chemia warsztatowa obejmuje także kosmetyki samochodowe (dobrą ofertę posiada sklep Galon oleje z Białegostoku). Oznacza to, że są to preparaty, które m.in. czyszczą, konserwują oraz ułatwiają montaż. Dlatego jeśli nie chcesz odwiedzać warsztatu, możesz w prosty sposób, samodzielnie wykonać czynności, które polepszą działanie konkretnych części w samochodzie. I tak np. warto zaopatrzyć się w odrdzewiacz, który nie tylko pomaga usunąć rdzę, ale również eliminuje tarcie i skrzypienie, dlatego świetnie nada się m.in. do zawiasów drzwi samochodowych.

Innym preparatem, który warto posiadać jest preparat do konserwacji i wypierania wilgoci z układów elektrycznych, który pomaga zadbać o wtyczki, kable i styki. Sprawdzą się również różnego rodzaju kleje, dzięki którym sprawnie przymocujesz lusterko wsteczne, anteny lub elementy gumowe i inne. Sprawdzą się także środki czyszczące poszczególne elementy w pojeździe (np. świece zapłonowe, styki, bezpieczniki), jak również preparaty do czyszczenia rąk. Warto zwrócić uwagę także na preparaty wielozadaniowe, które na wszelki wypadek zawsze powinny znajdować się w bagażniku. Najczęściej łączą w sobie m.in. smar, odrdzewiacz, środek czyszczący i chroniący przed korozją, zabrudzeniami oraz wypierający wodę.