Czy farmakoterapia i inwazyjne zabiegi chirurgiczne zawsze są najlepszym sposobem leczenia? Czy to możliwe, że naturalny porządek w twoim ciele może przywrócić wyłącznie agresywna interwencja z zewnątrz? To oczywiste, że nie. W medycynie konwencjonalnej również w stosuje się wiele naturalnych metod leczenia, które pomagają wrócić do dobrego zdrowia, bez niepotrzebnego ryzyka powikłań.

 Metody naturalne w medycynie konwencjonalnej

Mówiąc o naturalnych metodach leczenia, nie mamy na myśli tzw. medycyny alternatywnej, a więc odbiegającej od naukowych badań na temat zdrowia człowieka i leczenia jego chorób. Pakiety rehabilitacyjne i regeneracyjne w  Uzdrowisku Konstancin-Zdrój obejmują szereg zabiegów leczniczych, korzystających z metod naturalnych, rozumianych jako bezinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla pacjenta, ale jednocześnie sprawdzone sposoby terapii.

Wykorzystanie naturalnych metod leczenia i rehabilitacji jest wskazane przede wszystkim jako wsparcie kompleksowej kuracji osób dotkniętych rozmaitymi schorzeniami o podłożu neurologicznym bądź kardiologicznym, chorobami układu oddechowego oraz dochodzących do siebie po urazach narządu ruchu.

Przegląd naturalnych metod leczniczych

Z metod naturalnych w dużym zakresie korzysta rehabilitacja. Jedną z ciekawszych propozycji jest tutaj balneoterapia, w której efekt leczniczy uzyskujemy sięgając po wodę o różnych temperaturach, a także zawarte w niej składniki, np. borowinę czy solankę. Z takich metod korzystają m.in. kuracjusze centrum zdrowia w Konstancinie, gdzie znajdują się basen i tężnia solankowa.

Pobyt w tężni to najlepszy sposób na inhalacje solankowe. Ich dobroczynne działanie polega przede wszystkim na łagodzeniu przewlekłych dolegliwości ze strony układu oddechowego, a więc kaszlu, kataru i zapalenia zatok, a nawet alergii. Natomiast kąpiele w basenie solankowym łagodzą stany nerwicowe i wpływają dodatnio na samopoczucie osób dotkniętych nadciśnieniem i niedoczynnością tarczycy.

Do naturalnych metod leczenia możemy zaliczyć także masaże. Wykonywane przez doświadczonych fizjoterapeutów, mają zbawienny wpływ nie tylko na układ ruchu, z którym kojarzymy je najczęściej. Masaż klasyczny poprawia ukrwienie tkanek podskórnych, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony i skłonny do autoregeneracji.

Zatem masaże to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się bólu mięśni czy zmniejszenie obrzęku po urazach i operacjach. Prawidłowo prowadzona terapia manualna przyspiesza metabolizm, relaksuje, a nawet jest w stanie złagodzić stany lękowe pacjentów.

Warto podkreślić, że najlepsze rezultaty daje łączenie różnych metod terapeutycznych, co najłatwiej osiągnąć uczestnicząc w turnusach sanatoryjnych. Kilka dni pod opieką personelu medycznego, który jest w stanie skomponować najlepszy w danym przypadku zestaw zabiegów, pozwala szybko i bezboleśnie powrócić do pełni sił witalnych.