Narzędzia ręczne to nieodłączny element wyposażenia każdego majsterkowicza. Często potrafią znacznie ułatwić i usprawnić pracę. Niestety, wraz z biegiem czasu, z uwagi na poddawanie ich ciężkiej pracy, ulegają zniszczeniu. Jednak przy odpowiednim traktowaniu można zachować ich dobry stan na dłużej. Podpowiadamy, jak dbać o narzędzia ręczne, by cieszyć się nimi przez długi czas.

Regularne oczyszczanie i konserwacja

Podczas majsterkowania narzędzia ulegają zabrudzeniu. Pozostawienie ich w takim stanie to prosta droga do szybkiego pojawienia się rdzy lub awarii sprzętu. Jeśli chcesz, by były sprawne przez długi czas – systematycznie je oczyszczaj (najlepiej po każdym użyciu). W ten sposób unikniesz nagromadzenia zanieczyszczeń. W przypadku drobnych zabrudzeń skorzystaj z wilgotnej szmatki lub papierowego ręcznika, natomiast elementy posiadają trudniejsze zabrudzenia skorzystaj ze specjalnych środków czyszczących.

Nigdy nie pozostawiaj narzędzi wilgotnych! Każdorazowo starannie je osuszaj bezpośrednio po zakończeniu pracy. Jeśli zamierzasz korzystać z nich w czasie deszczu lub wykonując prace w kontakcie z wodą – zabezpiecz sprzęt olejem lub smarem.

W wielu narzędziach występują elementy, które się o siebie ocierają. Zadbaj o to, by zmniejszyć ich siłę tarcia. Sięgnij po preparaty konserwujące, by zapobiec przed ścieraniem i spadkiem żywotności.

Właściwe przechowywanie

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan narzędzi, jest ich odpowiednie przechowywanie. Możliwości są niemal nieograniczone! Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są skrzynki narzędziowe. W zależności od rodzaju przechowywanych narzędzi i indywidualnych upodobań możesz wybrać prosty, jednokomorowy pojemnik lub model z wieloma przegródkami umożliwiającymi segregację przechowywanych przedmiotów. Jeśli masz do dyspozycji własny kącik lub warsztat – zadbaj o jego odpowiednią organizację.

Jak tłumaczy dystrybutor produktów firmy KistenbergIstnieje naprawdę dużo możliwości na wyposażenie warsztatu – od prostych kubeczków na elementy drobnicowe, aż po tablice montażowe na ścianę. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są również uchwyty na narzędzia. Każdy produkt zyskuje swoje miejsce, co zapobiega przed ich obijaniem się, ale również ułatwia kontrolę nad posiadanymi rzeczami. W naszej ofercie dostępne są produkty, dzięki którym można praktycznie urządzić warsztat, a tym samym zadbać o posiadane narzędzia.

Rate this post