Nieszczelny taras lub balkon to problem dość typowy, bardzo często ujawniający się w budynkach dopiero co oddanych do użytku. Ich objawem są między innymi brzydkie wodne zacieki pojawiające się na ścianach poniżej poziomu tych powierzchni, a jeśli pod tarasem znajduje się pomieszczenie mieszkanie, może dojść nawet do jego zalania. Powszechną metodą naprawy tego typu usterek jest wymiana hydroizolacji, istnieje jednak tańsza alternatywa.

Naprawa tarasu bez zrywania płytek – czy to możliwe?

Najpoważniejszym problemem przy naprawie nieszczelnego tarasu poprzez wymianę hydroizolacji, jest konieczność zerwania warstwy płytek. Jest to dość bolesne, ponieważ płytki mogą być wciąż w znakomitym stanie, a po zerwaniu nie nadają się one już do ponownego ułożenia – trzeba użyć nowych, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem, zarówno na materiał, jak i robociznę. Czy jest możliwość skrócenia czasu naprawy nieszczelności dachu i uniknięcie zniszczeń? Tak, wystarczy, że zastosujemy izolację Hyperdesmo-T marki Alchimica.

Czym jest Hyperdesmo-T?

Hyperdesmo-T to transparentna membrana izolacyjna, wytwarzana z żywicy poliuretanowej. System składa się z kilku produktów, które mogą być nakładane przy pomocy zwykłych narzędzi malarskich takich jak pędzel i wałek lub – w przypadku większych powierzchni – specjalnego agregatu natryskowego. Po zakończeniu procesu polimeryzacji, czyli wiązania struktury, membrana tworzy jednolitą, gładką i bezszwową powierzchnię, na stałe związaną z podłożem. Membrana jest całkowicie transparentna, dlatego nie wpływa na pogorszenie estetyki podłoża i może być stosowana na wszelkiego rodzaju płytkach – ceramicznych, granitowych, marmurowych i innych.

Z czego składa się system transparentnej izolacji?

Hyperdesmo-T to niejedyny produkt niezbędny do wykonania transparentnej izolacji tarasu czy balkonu. Niezbędny jest również odpowiedni grunt oraz powłoka ochronna. W roli gruntu wykorzystujemy preparat Primer-T lub Microprimer PU, które aplikujemy na oczyszczoną i osuszoną nawierzchnię – ich zadaniem jest aktywowanie podłoża, dzięki czemu membrana skuteczniej się z nim wiąże. Dopiero po takim przygotowaniu możliwe jest nałożenie warstwy izolacji właściwej, czyli Hyperdesmo-T – po związaniu tworzy ona powłokę, która umożliwi odparowanie wilgoci z głębokich struktur podłoża, jednocześnie zatrzymując wodę w stanie płynnym na powierzchni płytek. Powłoka doskonale wypełnia wszelkie nierówności, jest bezszwowa i przez to bardzo szczelna, a ponadto odporna na działanie promieniowani UV oraz niskie i wysokie temperatury. Ostatnim preparatem nakładanym na podłoże jest top coat, czyli warstwa ochronna, zabezpieczająca membranę przed nadmiernym wycieraniem. W tej roli stosuje się produkty PU Finish-Matte lub Aquasmart TC Floor Protect.

Rate this post