Choć nie jest to zajęcie należące do naszych ulubionych, prędzej czy później przyjdzie taki moment, że będziemy musieli umyć okna. Ramy okienne to ważny element w tej czynności, nie można ich pominąć. Na nich również zbiera się kurz, pył, a woda z opadów zasycha. Sprawdźmy, jakie są sposoby na doprowadzenie do porządku tych elementów stolarki okiennej.

Mycie a rodzaj ram

Ramy myjemy na samym początku naszej pracy. Jeśli przystąpilibyśmy do tego później, zabrudzilibyśmy starannie wypucowane szyby. A wszyscy wiemy, że doprowadzenie szyb do idealnego błysku i przejrzystości, potrafi zająć trochę czasu. Ramy okienne myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, przy użyciu miękkiej ściereczki. Nie musimy korzystać ze specjalnych płynów do mycia okien, doskonale sprawdzi się bowiem płyn do mycia naczyń. Dotyczy to wszystkich rodzajów okien – z PCV, aluminiowych, jak również drewnianych. Jeśli chodzi o te ostatnie, są one zazwyczaj lakierowane. Dlatego przy ich czyszczeniu unikajmy preparatów zawierających amoniak lub rozpuszczalniki, ponieważ mogą one rozpuścić lakier. Trzeba je też niestety okresowo konserwować impregnatem i powtarzać lakierowanie. Pod względem konwersacji mniej problematyczne są okna z PCV i aluminium. I to im poświęcimy dalszą część artykułu.

Środki czystości i domowe sposoby

Przy myciu okien z aluminium należy uważać, aby nie używać ściereczki czy gąbki o chropowatej powierzchni, która mogłaby je porysować.

­Profile aluminiowe przeznaczone do produkcji okien są odpowiednio zabezpieczane i wykańczane – pokrywane są warstwą proszku lub lakieru, które chronią ramy przed korozją i zwiększają ich odporność na warunki atmosferyczne. Jeśli zostaną zarysowane, przerwanie warstwy ochronnej może być dla nich zgubne. – mówi ekspert z firmy Plastixal, która jest polskim producentem okien.

Jeśli na ramach aluminiowych pojawiły się trudne do usunięcia zabrudzenia, możemy spróbować zmyć je naftą lub pastą do zębów. Po myciu wszystko dokładnie płuczemy czystą, ciepłą wodą i wycieramy do sucha.

Czyszczenie okien z PCV również nie jest problematyczne. Mitem jest stwierdzenie, że okna z PCV żółkną. Jeśli dochodzi do zmian w kolorze, to prawdopodobnie na etapie produkcji nie użyto stabilizatorów koloru. Bez obaw do cięższych zabrudzeń możemy używać mleczek czyszczących. Unikajmy jedynie silnych środków, które mogłyby zmatowić plastik.

W wersji bardziej ekologicznej, zamiast detergentów do mycia ram, możemy użyć sody oczyszczonej, rozpuszczonej w ciepłej wodzie. Soda ma działanie rozjaśniające, będzie więc idealnym rozwiązaniem do białych ram okiennych.

W żadnym wypadku – niezależnie od rodzaju okien – nie powinno się przystępować do ich mycia na sucho. Choćby mocno kusiło nas przetarcie ram suchą ścierką, pamiętajmy – może to porysować delikatny plastik, a naelektryzowane od pocierania ramy błyskawicznie przyciągną kurz i brud.

[avg] ([per]) [total] vote[s]