Kamień to jeden z najbardziej tradycyjnych, a zarazem uniwersalnych i niezmiennie popularnych materiałów. Wachlarz jego zastosowań stale się poszerza – obecnie z kamienia produkuje się nie tylko nagrobki czy elementy małej architektury, ale też dekoracje i meble, np. blaty kuchenne. Pomimo swojej wytrzymałości, kamień wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, w tym impregnacji. Jak wybierać dobre impregnaty do kamienia?

Znaczenie prawidłowej impregnacji kamienia

Nie ulega wątpliwości, iż za największą zaletę kamienia uważa się – poza jego niezwykłą estetyką –  wyjątkową odporność i trwałość. Chociaż jednak jest on niezwykle wytrzymały, nie oznacza to, iż jest niezniszczalny. Wręcz przeciwnie, z biegiem czasu kamień – szczególnie ten intensywnie eksploatowany, jak w przypadku blatów kamiennych, czy wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, co dotyczy nagrobków kamiennych – ulega uszkodzeniom i traci swój urok. Wiele zależy tu również od rodzaju kamienia. O ile popularny granit jest niezwykle twardy, to już równie modny marmur będzie mniej odporny, np. na działanie kwasów. Warto również pamiętać, że kamień jest materiałem nasiąkliwym, dlatego mogą się na nim pojawić osady i odbarwienia. Pogorszeniu ulega też jego struktura – pojawiają się rysy i mikropęknięcia, przez co kamienne powierzchnie tracą nie tylko swój kolor, ale też blask i gładkość. Dlatego też, niezależnie od typu kamienia i jego przeznaczenia, warto zadbać o jego regularną i prawidłową impregnację, dzięki czemu na dłużej zachowamy efektowny wygląd kamienia. W tym celu należy dokładnie oczyścić kamienną powierzchnię i pokryć ją odpowiednio dobranym środkiem, który zabezpieczy kamień przed nasiąkaniem, matowieniem oraz osadzaniem się zabrudzeń i powstawaniem uszkodzeń.

Jak wybrać dobry impregnat do kamienia?

Przy wyborze odpowiedniego impregnatu do kamienia należy brać pod uwagę kilka czynników. Do istotnych kryteriów należy rodzaj kamienia i jego zastosowanie – zewnętrzne bądź wewnątrz pomieszczeń. Ważne jest również, jaki efekt chcemy uzyskać. Profesjonalne impregnaty do kamienia, które znajdziemy np. w sklepie Abra Marmi z Poznania, posiadają następujące właściwości:

  • Zabezpieczenie powierzchni – głównym zadaniem impregnatów do kamienia jest ochrona powierzchni przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku kamieni użytkowanych na zewnątrz są to opady, smog, kwaśne deszcze czy niskie temperatury. Impregnaty do takich zastosowań chronią również powierzchnie kamienne przed porastaniem, pojawianiem się glonów i wykwitów. Z kolei impregnaty do kamieni stosowanych wewnątrz budynków, np. do blatów kamiennych, zapobiegają działaniu kwasów, tłuszczów i wilgoci. Dobry impregnat powinien chronić kamienne powierzchnie przed powstawaniem przebarwień i mikrouszkodzeń.
  • Poprawa estetyki kamienia – odpowiednio dobrany impregnat będzie nie tylko chronił kamień, ale podkreśli również jego walory estetyczne i wydobędzie jego urok. Dużą popularnością cieszą się w szczególności preparaty nadające powierzchniom kamiennym konkretny efekt, np. mokrego kamienia jak w przypadku Betawax czy połysku satyny, który zapewni preparat Antiquo. Dobry środek powinien pogłębiać tonację i ożywiać naturalny kolor kamienia.

Dobre impregnaty do kamienia produkowane są na bazie wysokiej jakości składników, np. wosku pszczelego, jak Microsyl, lub wosków silikonowych. Wybrane środki nie powinny zawierać kwasów. Pamiętajmy przy tym, że impregnaty wykorzystywane np. w przypadku blatów kamiennych powinny być bezpieczne i dopuszczone do kontaktu z żywnością.

[avg] ([per]) [total] vote[s]