Niedrożność kanalizacji ujawnia się zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Instalacja może okazać się niedrożna zarówno w toalecie, kuchni czy łazience, ale również w studzience i przepompowni, a wtedy problem jest już poważny. Do kłopotów z odprowadzaniem i spuszczaniem wody przyczyniają się sytuacje związane bezpośrednio z użytkowaniem kanalizacji, ale mogą to być również wady konstrukcyjne. Co należy w takim przypadku zrobić? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

W jakich sytuacjach dochodzi do niedrożności kanalizacji?

Do niedrożności kanalizacji przyczyniają się różnorodne zanieczyszczenia, które odkładają się przez dłuższy czas. Problemy są najczęściej związane z nieumiejętnym wykorzystaniem toalety i zlewów przez ich użytkowników. Nie jest wskazane m.in. wyrzucanie resztek jedzenia do ubikacji lub zlewu, a także innych elementów stałych do odpływu w brodziku czy wannie. Konsekwencje takiego zachowania mogą przyjść w chwili, kiedy w ogóle się tego nie spodziewamy. Mowa tutaj o widoku wybijającej wody w zlewie lub cofających się zanieczyszczeń w WC, a należy mieć świadomość, że zator jest w stanie odkładać się przez dłuższy czas.

Niedrożność kanalizacji może być także spowodowana wadami konstrukcyjnymi, zwłaszcza jeżeli dotyczy ona rurociągów, studzienek, wpustów ulicznych, osadników lub przepompowni ścieków. Nawet jeżeli widać, że ścieki płyną swobodnie, nie oznacza to, że kanał jest w pełni czysty. Trzeba mieć świadomość, że wady mogą pojawić się nawet w prawidłowo skonstruowanym urządzeniu kanalizacyjnych. Pompy często nie są w stanie wyssać wszystkich zanieczyszczeń, takich jak: włókniny, piaski czy tłuszcze, które będą z czasem się w niej odkładać.

Dlaczego warto postawić na profilaktykę?

W kwestii niedrożności kanalizacji bardzo ważna jest profilaktyka. Najłatwiejszym sposobem jest udrażnianie środkami chemicznymi: granulatami i żelami. Prostym rozwiązaniem jest także wykorzystanie plastikowego sitka, które wystarczy położyć na odpływ, aby zatrzymać wszelkiego rodzaju większe elementy.

Czyszczenie rurociągów, studzienek i przepompowni ścieków należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz na rok, a w specyficznych przypadkach – dwa razy w roku. W trudniejszych przypadkach rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów, np. Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA-NOVA, które pomaga w czyszczeniu sieci kanalizacyjnej i przepompowni ścieków, a także udrażnianiu kanalizacji z zatorów i płukaniu kanalizacji beczką asenizacyjną.

[avg] ([per]) [total] vote[s]