Nagrzewnice to specjalistyczne urządzenia, które mogą być przeznaczone zarówno do ogrzewania małych, jak i bardzo dużych pomieszczeń. W sprzedaży dostępnych jest ich kilka rodzajów, które różnią się swoim zastosowaniem oraz rodzajem zasilania. Na jakie nagrzewnice warto się zdecydować – elektryczne czy spalinowe? Jakie zalety posiada każde z tych urządzeń?

Nagrzewnice elektryczne – idealny wybór do małych pomieszczeń

Nagrzewnice elektryczne to urządzenia, które są przeznaczone głównie do ogrzewania małych pomieszczeń: doskonale nadają się np. do umieszczenia w małych sklepikach, kioskach oraz budkach. Nagrzewnice elektryczne, jak sama ich nazwa wskazuje, działają przy użyciu energii elektrycznej – zatem w ich przypadku musimy liczyć się ze wzrostem rachunków za prąd. Ich zaletą jest jednak wysoka wydajność; nagrzewnice elektryczne są bowiem w stanie szybko nagrzać pomieszczenie. Zapewnia im to wbudowany wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Nagrzewnice elektryczne, dzięki zasilaniu prądem, są także zdecydowanie bezpieczniejsze w użytkowaniu od nagrzewnic zasilanych spalinowo, co także stanowi ich niewątpliwą zaletę. Dodatkowo nagrzewnice tego typu nie wydzielają spalin ani nieprzyjemnego zapachu, dlatego doskonale nadają się do użytkowania w niewielkich pomieszczeniach, które chcemy szybko i bezpiecznie ogrzać.

Nagrzewnice spalinowe – dobry wybór do ogrzewania dużych pomieszczeń

Drugim rodzajem nagrzewnic są nagrzewnice spalinowe, które często określa się także mianem nagrzewnic olejowych. Urządzenia te zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o ogrzewaniu dużych pomieszczeń i w takich warunkach najlepiej się sprawdzą. Nagrzewnice spalinowe występują w dwóch wariantach: pierwszy z nich posiada system odprowadzania spalin, a drugi nie. Nagrzewnice spalinowe z systemem odprowadzania spalin nadają się do użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają i pracują ludzie. Idealnie sprawdzą się więc do ogrzewania hal, budynków mieszkalnych, zakładów produkcyjnych itp. Ich zaletą jest emitowanie czystego, pozbawionego spalin powietrza. Takie nagrzewnice znajdziemy w ofercie dobrych firm ze sprzętem budowlanym, takich jak np. Ramirent.

Nagrzewnice spalinowe bez systemu odprowadzania spalin z kolei mogą być użytkowane w miejscach, w których jest zapewniony stały przepływ powietrza. Umieszcza się je więc na placach budowy, w otwartych halach i innych miejscach, w których jest stały dostęp do powietrza. Nagrzewnice spalinowe są bardzo wydajne oraz stosunkowo niedrogie w użytkowaniu, gdyż olej opałowy jest dość tanim w zakupie paliwem.