Pilarki tarczowe dzielimy na ręczne (mobilne, drobne narzędzia przeznaczone najczęściej do prac wykończeniowych) i stołowe (masywne urządzenia o dużej średnicy tarczy, które poradzą sobie z ciężkimi i długimi materiałami przede wszystkim w obróbce zgrubnej, na początkowym etapie pracy). Jednym ze specyficznych rodzajów pilarek tarczowych jest ukośnica z posuwem.
Po co nam ukośnica?
Ukośnice do drewna pozwalają na precyzyjne docięcie drewna lub tworzywa bez konieczności przenoszenia go do warsztatu (co jest niewykonalne w przypadku większości pił stołowych). Specyfikacja urządzenia zapewnia większą precyzję niż w przypadku używania wyrzynarki. Co jeśli dotychczas cięliśmy drewno, a nagle potrzebujemy przyciąć metalową rurkę? Wbrew pozorom taka zamiana jest zaskakująco prosta – piłę ukośnicę do drewna przekształcamy w ukośnicę do metalu poprzez wymianę tarczy tnącej na inną, przeznaczoną do obróbki danego materiału. W sprzedaży są też tarcze uniwersalne, które mogą poradzić sobie teoretycznie z każdą powierzchnią, jednak przez swą wielofunkcyjność mogą szybciej ulec zużyciu lub charakteryzować się mniejszą precyzją niż tarcze dedykowane konkretnym materiałom.
Najbardziej przydatne informacje przy zakupie
- Im więcej zębów, tym łatwiejsza praca. Pamiętajmy, że tarcza musi pasować do reszty urządzenia, w czym mogą pomóc takie parametry jak szerokość tarczy i średnica otworu, którego używamy do zamontowania ostrza.
- Im twardszy materiał, tym większa powinna być prędkość obrotu tarczy – złe dopasowanie szybkości do obrabianego elementu może zniszczyć piłę i być niebezpieczne dla zdrowia.
- Kąt cięcia waha się między 45 a 90 stopniami – oznacza to, że będziemy mogli wyregulować urządzenie wedle potrzeb.
Ukośnica z posuwem czy bez?
Specyficzny rodzaj obrabiarki, o którym tu mowa, dzielimy na dwa rodzaje:
- ukośnicę z posuwem,
- ukośnicę bez posuwu.
Posuw może okazać się przydatny, gdy przyjdzie nam ciąć długie elementy – dzięki niemu materiał będzie stabilny, co pozytywnie wpłynie na precyzyjność wykonywanej pracy. Obecność tego dodatku tylko nieznacznie wpływa na cenę całości, więc robiąc zakupy warto się zastanowić: czy bardziej opłaca się zaoszczędzić trochę grosza, a może lepiej myśleć przyszłościowo, bowiem tak naprawdę nie wiadomo kiedy ukośnica z posuwem okaże się niezbędna…? Na to pytanie każdy będzie musiał odpowiedzieć w zgodzie z własną wiedzą na temat posiadanych środków na koncie bankowym i planowanych prac w bliższej lub dalszej przyszłości.