Wybór mebli kuchennych nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wymiary poszczególnych segmentów, ich wygląd oraz funkcjonalność, ale także łatwość lub trudność utrzymywania w czystości. Jest to ważny parametr, który mocno wpływa na zadowolenie z wyboru określonego rozwiązania. Które meble kuchenne będą najbardziej, a które najmniej się brudzić?

Najważniejsze kryterium – odcień

Jedną z pierwszych decyzji, jakie trzeba podjąć w kontekście projektowania zabudowy kuchennej, jest ta dotycząca preferowanego odcienia. Kuchnia ma być jasna czy ciemna? Praktycznie z roku na rok zmieniają się trendy. Jeszcze kilka lat temu standardem były kuchnie białe, a obecnie następuje powrót do bardzo ciemnych kolorów i barw: butelkowa zieleń, granat, a nawet czerń. Na pewno w kolejnych sezonach nastąpią kolejne zmiany.

Ale czy powinno się kierować trendami? Niekoniecznie, bo trzeba brać pod uwagę, że ciemniejsze meble będą bardziej problematyczne w utrzymaniu czystości. O wiele bardziej widać na nich zacieki z wody, wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz kurz. Dodatkowo, jeśli wybierze się kuchnię ciemną na wysoki połysk, to na frontach niemal non-stop będą widoczne odbite ślady po palcach.

Oczywiście, ciemne zabudowy kuchenne są bardzo klimatyczne i pięknie ocieplają wnętrza, a umiejętnie dobrane stanowią ozdobę samą w sobie, ale trzeba zawsze brać pod uwagę aspekt praktyczny.

Rodzaj frontu

Minimalistyczny czy ze żłobieniami? Płaskie, jednolite fronty zdecydowanie „polubią się” z nowoczesnymi wnętrzami, a poza tym będą o wiele łatwiejsze w utrzymaniu, bo w zakamarkach nie będzie gromadzić się kurz.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o bardzo pięknych i klasycznych frontach rzeźbionych, dostępnych między innymi w firmie meblowej AGMA, które trzeba przynajmniej raz na dwa tygodnie przetrzeć, aby oczyścić problematyczne rowki i zagłębienia.

Dotyczy to szczególnie frontów w jasnych odcieniach. Oczywiście jeśli komuś to nie przeszkadza, to nie ma problemu, ale warto wziąć to pod uwagę przy wyborze kuchni.

Materiał wykonania

Liczy się także to, z jakiego dokładnie materiału wykonano kuchnię. Połyskujące płyty MDF będą miały zupełnie inną charakterystykę niż fronty lakierowane matowe.

Paradoksalnie, wiele osób uważa, że zabudowa kuchenna na wysoki połysk jest łatwiejsza do utrzymania w czystości i mniej widać na niej zabrudzenia.

Z kolei na powierzchniach matowych mniej dostrzegalne są „palce”, ale za to dość niekorzystnie prezentują się tłuste plamy, które potem trudno się ściera. Należy więc to wziąć pod uwagę.

Rate this post