Tapicerowanie to usługi, wymagające specjalistycznego przygotowania. Z usług tapicerów korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i firmy. Są bardzo wszechstronnym zajęciem, w którego zakres wchodzi wiele większych, jak i drobniejszych prac. Na czym dokładnie polegają usługi tapicerskie i co możemy im poddać? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

Podstawowa usługa tapicerska – tapicerowanie mebli

Jak wspomnieliśmy w wstępie, usługi tapicerskie obejmują bardzo szeroki zakres. Podstawowym zajęciem tapicera jest tapicerowanie mebli. Wiele z nich, na przykład kanapy, fotele czy wersalki pokryte są tapicerką, która wraz z upływem czasu niszczeje i wymaga renowacji. Zadaniem tapicera jest właściwe odnowienie materiału, którym pokryty jest dany mebel, bądź jego zupełna wymiana (co jest konieczne w momencie dużego zniszczenia, którego nie da się już zredukować). Jednak w przypadku mebli, tapicer nie tylko zajmuje się naprawą lub wymianą zastałej tapicerki. Zawód ten umożliwia również tworzenie mebli tapicerowanych od samego początku. Jeśli więc marzy nam się pufa, krzesła czy fotel z wyjątkowym pokryciem, powinniśmy się zwrócić właśnie do tapicera. 

Tapicerka w pojazdach 

Samochody osobowe, ciężarowe czy autobusy – każdy z wymienionych pojazdów posiada tapicerowane wnętrza. W przypadku pojazdów, usługi tapicerskie (podobnie jak w przypadku mebli) polegają na odnawianiu wnętrz lub całkowitej wymianie tapicerki. Tę znajdziemy między innymi na siedziskach, pokrowcach na siedzenia, podsufitku, obiciach dachowych (obejmujących również szyberdachy) i panelach drzwi. Wymianą wykładziny podłogowej i zasłonek w autobusach – być może ku zdziwieniu niektórych osób – również zajmuje się tapicer. Warto wspomnieć, że w przypadku pojazdów możemy spotkać różnego rodzaju tapicerki – welurowe, skórzane czy tapicerkę z alcantary lub materiału. Każda z nich ma odmienne właściwości i sposoby pielęgnacji. Dlatego, aby nie zniszczyć tapicerki w samochodzie, warto zadanie konserwacji lub jej wymiany powierzyć specjalistom, chociażby z firmy Mevis.

Gdzie jeszcze przydają się usługi tapicerskie?

Tapicerowanie to jednak nie tylko renowacja mebli i elementów w pojazdach. Dobry specjalista z zakresu tapicerowania jest w stanie wykonać prawdziwe cuda cieszące oczy oraz drobne, ale bardzo potrzebne prace, wymagające odpowiedniego przygotowania: wygłuszanie drzwi, tworzenie pokrowców na meble czy nawet obciąganie guzików. Usługi tapicerskie obejmują również dekorowanie wyrobów z tapicerki za pomocą pikowania lub pasmanterii. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale w firmach świadczących usługi tapicerskie możemy również zamówić przedmioty sportowe, np. piłki lekarskie czy obicia do urządzeń treningowych. W tym przypadku niezwykle ważna jest dokładność i staranność. Z usług tapicera korzystają także teatry i sale wystawowe. Dobry tapicer jest w stanie stworzyć unikalne kotary, elementy scenografii czy kurtyny.

Rate this post